Windows Xp’yi Hala Bırakamadınız Mı?

Windows XP‘yi bırakmanız şuan için mümkün değil gibi görünüyorsa, o zaman onunla birlikte yaşamayı sürdürmek için size birkaç ipucu. Detaylar yazımızda..

Windows XP‘yi 8 Nisan’daki destek bitişinden önce bırakmanız gerekiyor. XP’yi neden bırakmanız gerektiğini sitemizde defalarca belirttik. Bunları buraya yazmayacağız diğer detayları yazacağız. Şu da bir gerçek ki Windows XP’yi bırakmanızın gerekmesi illaki de bunu yerine getireceğiniz anlamına gelmez zira sisteminiz yetmeyebilir veya Windows XP’yi bırakmamakta inat ediyor olabilirsiniz.

XP’yi bırakıp Windows 7 ya da 8’e geçmeniz tabi daha güvende olmanızı sağlayacaktır. Fakat Microsoft’un güncellemeleri durdurmasından daha sonra aşağıdaki önerilerimiz dikkat alarak zararlı yazılımlara karşı güvenlik sağlayabilirsiniz.

Güvenlik Paketi Edinin

Kolay bir anti virüs yazılımı yeteri kadar olmayabilir. Tam bir güvenlik paketi; mesela Kaspersky Web Security buna benzer firewall ve açık korumasına sahip olan bir paket kullanmanızı öneriyoruz.

Bu güvenlik ile yetinmeyin : Yalnızca anti virüsünüze güvenmeyin, onu Malwarebytes Anti-Malware Free buna benzer bir araçla destekleyin ve bilgisayarınızı haftada bir taramadan geçirin.

Tarayıcı Olarak Firefox Ya Da Chrome Tercih Edin

IE’nin önceki sürümleri, zararlı yazılımlara açık bir kapı gibi korumasız kalıyor. Fakat Firefox ve Chrome’un son sürümlerini Windows XP’de kullanabilirsiniz .

Tarayıcınızı koruyun : Tarayıcınızda personel script’ler, sisteminiz için risk oluşturur. Firefox’ta NoScript Security Suite, Chrome’da ise NotScripts ile güvenmediğiniz sitelerin kod çalıştırmalarını kolayca internetten bularak indirebilirsiniz ve böylece bu riski önlemiş olursunuz.

Yorum yapın