Windows’a Tarayıcı Seçme Özgürlüğü Geliyor!

Microsoft’un Avrupa Komisyonuyla artık Windows işletim sistemlerinde kişinin istediği internet tarayıcısını seçebilmesi için bir seçim ekranı olacak. Bu seçim ekranı ile kullanıcılar Microsoft’un belirlediği 12 tarayıcı arasından birini seçebilecekler. Seçim ekranı Windows XP, Windows Vista ve Windows 7 işletim sistemlerinde uygulanacak. Uygulamaya mart ayında bütün Avrupa ülkelerinde başlanıyor.

Çıkacak olan seçim ekranın ilk sayfasında sadece 5 tarayıcı yer alacak. Bu ilk ekranda göreceğimiz 5 tarayıcı 12 tarayıcı arasından her seferinde rasgele olarak seçilecek. Bu rasgele seçilecek 5 tarayıcı resimleri ve kısa açıklamalar ile ekranda yer alacak. Tarayıcı seçim ekranı Microsoft’un yapacağı bir sonraki güncelleme sonucunda belirli Windows sürümlerinde yerini alacak.

Tarayıcı seçim ekranı ilk olarak İngiltere, Fransa ve Belçika’da uygulanacak. Mart ayında ise tüm Avrupa ülkelerinde uygulanmaya başlanacak.

Microsoft’un böyle bir uygulamaya gitmesinin sebebi ise Avrupa Komisyonunun Microsoft’un İnternet Explorer’ı tekel marka yapmaya çalışması. Microsoft’un İngiltere OEM&WGA müdürü Laurence Painell ise konu hakkında şöyle bir açıklamada bulundu;

Teklif oluşturuldu ve sunuldu ve henüz kesin detayları açıklanmadı. Bu yüzden durumun hala oldukça esnek olduğunu düşünüyorum.

Yorum yapın