Woocommerce Kupon Kodu Oluşturma ve Kampanya Yönetimi Nasıl Yapılır?

İnternet teknolojisinin hızla gelişmesine paralel olarak e-ticaret sektöründe de çok önemli gelişmeler meydana gelmiştir. Öyle ki site sahipleri gerek satışlarını artırabilmek için gerekse de çok daha büyük bir müşteri kitlesi edinebilmek için belirli dönemlerde kampanyalar düzenlemekle yükümlüdürler. Her yönüyle düşünülmüş ve müşteri odaklı olan tüm kampanyalar, e ticaret sitelerinin satışlarını 10 kat daha artıracaktır. Günümüzde Woocommerce alt yapısını kullanan tüm web platformlarına özel kupon kodu ve kampanya yönetimi konusunda çeşitli kısa yolları kullanma ve yapılması istenilen işlemleri basit eklentiler kurarak daha kısa sürede gerçekleştirmek mümkün hale getirilmiştir. Peki e ticaret siteleri başarılı bir kampanya sürecini nasıl oluşturmalıdırlar? E-ticaret siteleri kampanya ve kupon kodu düzenlerken nelere dikkat etmelidir?

Başarılı ve tamamen müşteri odaklı bir kampanya oluşturabilmenin ilk ve en önemli adımı şüphesiz ki doğru zamanı kollamaktır. Öyle ki insanlar özellikle de anneler günü, sevgililer günü, babalar günü, resmi bayramlar ya da dini bayramlar gibi günlerde daha çok alışveriş yapmaya gereksinim duymaktadırlar. Özellikle de son zamanlarda ülkemizde de oldukça popüler hale gelmiş kara Cuma etkinlikleri kampanya için başarılı ve doğru bir zaman dilimi olarak nitelendirilebilmektedir. Ülkemizin en büyük ve adından sıkça söz ettiren e-ticaret siteleri özel günleri bekler ve buna uygun başarılı kampanyalar hazırlarlar. Böylece yılın tek bir gününde dahi olsa elde ettiği kazancı 10 kat daha artırma şansına sahip olmaktadırlar.

Elbette müşterilerin de düzenlenen kampanyalardan ya da kupon kodlarından haberdar olabilmeleri için, ilgili web platformlarının e-ticaret bültenlerine üyelik oluşturmayı gerektirir. Sektöre yeni atılan e ticaret sitesi sahipleri de ülkemizdeki en büyük ve en popüler sitelerin e ticaret bültenlerine kayıt ve üye olarak, düzenlemek istedikleri kampanyalar konusunda fikir edinebilirler. Bu adım aslında kampanya sürecini planlama adımıdır. Eğer etkili merci bir kampanya ya da kupon kodu oluşturmak istiyorsa mutlaka tüm detayları düşünmeli, plan yapmalı ve bu planlara en uygun şekilde adımlar atmalıdır.

E-ticaret sitelerinde kupon kodlarını aktif hale getirebilmek için bazı hususlara dikkat edilmesi şarttır. Bunun için atılması gereken ilk ve en önemli adım kupon kodu kullanımını aktif etmektir. Kupon kodu kullanımını aktif edebilmek için yönetim paneline giriş yapılmalı ve ardından da Woocommerce sonrasında da ayarlar sekmesine gitmek gerekecektir. İkinci aşamada ise WordPress yönetim panelinde Woocommerce sekmesinin alt kısmında yer alan “Kuponlar” alanına giriş yapmak şarttır. “Kuponlar” sekmesinin üzerine bir kez tıklayarak ilk kupon kodunu oluşturmak mümkün olacaktır. Kupon kodu oluştururken, ne kadar indirim uygulanacağı, indirimin hangi özel gün için gerçekleştirildiği ve kupon adının ne olacağına karar verilmesine de dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kupon kodu oluştururken bazı kısıtlamalarla da karşı karşıya gelmek kaçınılmaz olacaktır. Bazı kişiler e ticaret sitelerinin sunmuş oldukları kampanya ve kuponları kötü niyetle kullanmasını engellemek amacıyla bazı kısıtlamaları kendileri getirirler. Mesela 100 Türk Lirası ve üzeri alışverişlerde geçerli olacak kupon kodları, başka bir indirim kupon kodu ile aynı anda kullanılamaz. Ayrıca site sahipleri zaten indirimde olan ürünler üzerinden kupon kodu kullandırmak istemiyorsa da bunun için de özel bir kısıtlama getirmesi gerekecektir. Bunun için “Kuponlar” penceresinde hangi ürünler kupon kullanılabileceğini, hangi ürünlerde kupon kullanılamayacağını ya da kategoriye özel kupon oluşturmak istiyorsanız da belirli ayarları yapmayı unutmamanız şarttır. Ayrıca kaç adet kupon dağıtmak istediğinize de yine bu kısımdan karar verebilirsiniz.

Bir sonraki adımda ise kampanyayla alakalı görselleri hazırlamak vardır. Bunu gerçekleştirmek için web platformları üzerinde hizmet veren Canva ve Placeit gibi bazı araçları kullanmak gerekecektir. Canva, hazır şablonlarla kampanya görseli oluşturulmasını sağlayan özel bir programdır. Placeit’de yine sosyal medya ve banner görsellerini kendi içinde barındırır. Her iki uygulamayı da kullanmak için ücretli ya da ücretsiz seçeneklerden faydalanmak mümkündür. Daha profesyonel bir destek içinde internet üzerinden araştırma yapılması gerekir. En son aşamada ise kampanyaların reklamlarını tamamen doğru bir şekilde gerçekleştirmek şarttır. Reklam ne kadar çok insana ulaşırsa, insanların düzenlenen kampanyalardan ya da kupon kodlarından faydalanmasını sağlamak da kaçınılmaz hale gelir. Bu da sitenin her geçen gün daha da popüler hale gelmesine olanak yaratacaktır.

Yorum yapın