Woocommerce Toplu Ürün Fiyat Güncelleme Nasıl Yapılır?

E-ticaret sitelerinin büyük bir kısmı Woocommerce alt yapısını kullanmaktadır. Özellikle de son zamanlarda site sahiplerinin en sık yakındığı sorunlardan biri de WooCommerce toplu ürün fiyat güncelleme işlemini gerçekleştirmekte zorlanıyor olmalarıdır. Bu sorunla karşılaşan e-ticaret sitesi sahipleri, alanında uzman ve deneyimli WordPress uzmanları aracılığıyla sorunu kısa sürede ve profesyonel anlamda çözebilirler. Genel olarak Woocommerce alt yapısına sahip sitelerde toplu ürün fiyat güncellemesi yapılabilmesi için bir WordPress eklentisi eklemek gerekmektedir. Sitelere eklenen bu eklenti sayesinde, tüm ürünlerin fiyat güncelleme işlemleri tek bir tık ile gerçekleştirilir. Ürün fiyatı artırmak ya da azaltmak için ekstra bir çaba sarf etmeye gerek kalmaz. Bu da hem zamandan tasarruf edilmesini olanak yaratacaktır hem de alışveriş sürecini hızlandıran önemli bir faktör olarak karşımıza çıkacaktır.

WooCommerce Toplu Ürün Fiyat Güncelleme yapılabilmesi için eklenen eklentinin adı Woocommerce Bulk Edit Variable Products Prices’tir. Aslına bakıldığında bu eklenti özellikle de kampanya süreci boyunca e-ticaret sitesi sahiplerinin çok fazla işine yarar. Çünkü Woocommerce Bulk Edit Variable Products Prices sayesinde sadece tek bir tıkla ürünlere indirim yüzdesi ekleme özelliğine sahiptir. Elbette ki eklentinin özellikleri sadece bunlarla da sınırlı tutulmamıştır. Aynı zamanda ürün kategorileri, ürün etiketleri, ürünlerin beden seçenekleri ve renk seçenekleri, oluşturulan nitelik ve de varyasyonlara göre ayrı bir listeleme gerçekleştirmek de mümkündür. Bu tür işlemler tek bir kategoride bulunan ürünlerin fiyatlarına direkt olarak müdahale edebilme şansı yaratmaktadırlar.

Woocommerce Bulk Edit Variable Products‘un bir diğer önemli özelliği ise stok kodu tanımlama işlemlerini gerçekleştiriyor olmasıdır. Yani e-ticaret sitesi sahipleri tek bir tıkla fiyat güncellemesi yapabildikleri gibi ürün stoklarını da toplu olarak düşürebilir ya da toplu olarak artırabilmektedirler. Eklenti olmadan bu tür işlemleri yapmak çok uzun saatleri alabilir. Mesela bir sitede 100’den fazla ürün varsa sadece fiyat ve stokları güncellemek ortalama 3 saatinizi alabilir. Woocommerce Bulk Edit Variable Products Prices sayesinde ortalama 3 saat sürecek işlemi anlık olarak gerçekleştirmek mümkün olduğundan, en iyi e ticaret siteleri için büyük bir gereklilik haline gelmiştir.

Woocommerce Toplu Ürün Fiyat Güncelleme Nasıl Yapılır?

E-ticaret sitelerinde toplu fiyat güncelleme eklentisini kullanabilmek için birkaç basit adımı izlemek gerekiyor. Öncelikle eklentinin CodeCanyon üzerinden bir miktar ücret karşılığında satın alınması şarttır. Günümüzdeki değeri 23 dolar olarak belirlenmiş olan Woocommerce Bulk Edit Variable Products Prices, kredi kartı ile satın alımlarda 2 dolar daha fazla ödenme talep edilmesini gerektirebilmektedir. Elbette ki toplu ürün fiyat güncelleme eklentisi arayanların, bu hizmeti ücretsiz olarak kullanıp kullanamayacakları da merak konusu olmuştur. Ancak ne yazık ki şimdilik böyle bir imkândan söz etmek mümkün değildir. Eklenti sadece ücreti ödenerek satın alınabilir ve kullanılabilir. Eklentinin satın alınma işlemlerinin gerçekleştirilmesinden sonra WordPress yönetim panelinden “Eklentiler” sonrasında ise “Yeni Ekle” seçeneğine tıklanması gerekiyor.

Bu iki aşama kurulumun gerçekleşmesi için ilk ve en önemli adımdır. Yapılan işlemlerden sonra aktif hale gelen Woocommerce Bulk Edit Variable Products Prices eklentisi, yeniden WordPress üzerinden yönetim panelinde bulunan Woocommerce menüsünün altına Bulk Edit Product Variations sekmesinin gelmesini sağlar. Eklenti üzerindeki gerekli düzenlemeleri yapabilmek için bu sekmenin kullanılması gerekmektedir. Ancak bu noktada en çok dikkat edilmesi gereken kritik nokta işlemleri tamamen profesyonel bir şekilde gerçekleştirmektir. Çünkü yapılan değişikliklerde geri dönüş kesinlikle bulunmamaktadır. En basit yöntemiyle eklentiyi doğru kurabilmek için izlenmesi gereken adımlar şu şekilde olacaktır;

E-ticaret sitesinin panelinde bulunan “Also Update Simple Products” kısmındaki alanda tık seçili ise eklenti basit ürünlerin güncellenmesini yapar. Eğer ürünler vasyasyonsuz ürünler ise güncelleme yapabilmek için de yine bu seçeneği işaretlemek gerekecektir. Güncellemelerin tamamı kategorilere göre gerçekleştirilmektedir. Mesela site içerisinde kadın gömlek kategorisinde toplu fiyat güncellemesi yapılmak isteniyorsa öncelikle bu kategorinin seçilmiş olması şarttır. Ayrıca ürünlerde beden ya da renk seçeneği yoksa da gerçekleştirilen işlemler tüm ürünleri kapsasın diye de “Also Update Simple Products” tıklı olması şarttır ancak yeterli değildir. Hemen alt kategoride yer alan “New RgularPrice” seçeneğini de aktif etmek gerekecektir.

Yorum yapın