Wordpress Eklenti Nasıl Kurulur?

WordPress alt yapısında binlerce ücretli ve ücretsiz eklenti bulunmakta. Tercihinize göre ücretli yada ücretsiz eklenti kullanabilirsiniz. Ama bazı eklentilerin ücretsiz versiyonlarında çok fazla yönlendirme yani eklenti sağlayıcısının sitesine trafik çekmektedir. Diğer bir sorun ücretsiz eklentilerde bazı özellikler sınırlı olarak verilmekte ve pro versiyona geçerseniz açılacağını belirtmektedir. WordPress Eklentiler ile ilgili bilgi verdikten sonra kuruluma geçelim.

1. Yöntem Eklenti Ekle Paneli

WordPress admin panelinizin sol tarafınında bulunan menüden elektrik fişi simgesi gördüğünüz eklentiler simgesine tıklıyoruz. Sırasıyla Admin > Eklentiler > En üstte Yeni Ekle seçeneğine tıklıyoruz. Not: Bu adımda sadece ücretsiz eklentileri ekleyebiliyorsunuz.

Yukarıda görmüş olduğunuz sayfa açılacak ve arama kutusuna ihtiyacınız olan eklentinin adını yada anahtar kelimesini yazarak eklentiyi çağırıyorsunuz. Daha sonra resimde gördüğünüz gibi eklentinin hemen sağında hemen yükle butonu var. Bu butona tıkladığınızda eklenti wordpress’e entegre edilir ve sizi kurulum sayfasına yönlendirir. Buradan da yüklenmiş olduğunuz eklentiyi etkinleştir seçeneğine tıklıyoruz. Hepsi bu kadar eklenti hazır.

Ayrıca bazı eklentiler çalışma yapısı gereği ayar gerektirmez ama bazılarını sitenize uyarlamanız gerekmektedir. Örneğin dil seçeneği yada çalışması için mail adresinizi doldurmanız yada API anahtarı edinmeniz gibi bu ayarları düzenlemek için eklentiler > yüklü eklentiler listesinden eklentinin altındaki ayarlar yolunu izleyebilirsiniz.

2. Yöntem Manuel Wordpress Eklenti Yükleme

Aynı zamanda yukarıda görselde eklenti aramanın en üstünde Eklenti Yükle seçeneğini görmüşsünüzdür bu butona tıklayınca da bilgisayarınızda yüklü olan eklentiyi yükleyebilirsiniz. Bu harici yükleme yöntemi https://tr.wordpress.org/plugins/ den indirdiğiniz zip dosyası şeklinde olan eklentiler içindir. Farklı bir dosya formatı olursa yükleme yapamazsınız. WordPress alt yapısı haricinde farklı kaynaklardan eklenti yüklememeye çalışmayınız.

Yukarıdaki görmüş olduğunuz görselde 2. yöntem olan eklenti yükleme için size klavuz olabilir. Diğer bir yöntem olan FTP ile WordPress Eklenti yükleme, bu yöntem ile hiç ama hiç eklenti yüklemedim avantaj ve dezavantajlarını bilmiyorum o yüzden bu konuya yer vermedim. Eğer isterseniz araştırma yapıp bu yöntemle de WordPress Eklenti kurulumu yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken diyer bir konuda çok fazla eklenti sitenizi yavaşlatır.

Yorum yapın