Wordpress Gerekli Eklentiler

WordPress sistemini kullananların can damarları olan eklentiler, hem siteleri daha güçlü kılar hem de daha kullanışlı yapar. Ancak bazı eklentiler vardır ki WordPress gerekli eklentiler konusunda başı çekmektedir. Bu eklentiler isteğe bağlı olarak yüklenir ama herkesçe yüklenmesi şiddetle tavsiye edilir.

Bu eklentiler arasında Akismet vardır. Akismet sizi istenmeyen bot yorumlarından ve istenmeyen bot üyeliklerinden kurtarır. Yeni açılan bir WordPress yazılımına sahip sitenin bot ve örümceklerin akınına maruz kalması kaçınılmazdır ve sitenizin bir anda adult (+18) içeriklerle ve yorumlarla dolmasını istemiyorsanız Akismet’i aktif olarak kullanmanız gerekir. Varsayılan eklenti olarak zaten hazır bir şekilde gelir ancak eklenti üzerinde özelleştirmeler yapabilirsiniz.

Bir diğer gerekli eklenti Jetpack’tır. Bu eklenti sayesinde Wordpress işlevlerini birkaç kat arttırabilirsiniz. Sitenizi hızlandırma, özelleştirme ve güçlendirme konusunda size tavsiyeler verir ve sitenizi anlık olarak inceler. Böylece siteniz ulaşılamaz olduğunda derhal size haber verir ve sitenize ek bir güvenlik tabanı kurarak brute force gibi saldırıları sağ atlatmasını sağlar.

İsteğe bağlı olsa da hemen hemen her sitede kullanılan diğer eklentiler ise şöyledir: Klasik Metin Editörü, iThemes Security (temel güvenliği sağlar), Yoast SEO (sitenizin arama motorlarındaki varlığını iyileştirir), WordPress İçe Aktarıcı (dosyaları bilgisayardan sitenize çekmek için), Woo Commerce (e-ticaret siteleri için gereklidir), WP Super Cache (çerezleri kullanarak sitenizi hızlandırır), Google XML Sitemaps (site haritası oluşturur).

Yorum yapın