Wordpress Kalıcı Bağlantı Ayarları

WordPress sisteminin en önemli ayarlarından biri olan “Kalıcı Bağlantılar” ayarı sizlere kısa ve öz mantığını anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle bu ayar Yönetici Paneli – > Ayarlar – > Kalıcı Bağlantılar olarak ayar paneline ulaşılır. Bundan aşağıdaki gibi bir ekran sizi karşılamaktadır.

Bu ekranda kendi siteniz için WordPress ,kalıcı bağlantı ayarlarını yapacağız. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir husus var ;Eğer bir haber siteniz veya yayınlanan yazıların tarihinin önemli olduğu bir siteniz yoksa doğrudan en aşağıda bulunan ” Özel Yapı ” seçeneğine yönelmeniz daha uygun olacaktır. Bu tür bir siteniz varsa eğer “ Gün ve İsim ” seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

Özel yapı seçeneğinde ise özel bir kod mevcut. Bu kodu yanında boşluğa yapıştırdığınızda sitenizin link URL yapısı değişir. Ancak bu değişme SEO yönünden çok faydalı bir değişme olacaktır. Bu işi bilen SEO Uzmanları da bu kodu önermektedir ;

/%category%/%postname%.html

Kutucuğa yapıştırdıktan sonra artık yapacağınız pek bir şey yok. Google sitenizin yazılarını indexledikten sonra güzel bir URL yapısına sahip olacaksınız. Peki bu nasıl görünecek ?

https://www.9pars.com/wordpress-kalici-baglanti-ayarlari.html

Sizin sitenizde de bu şekilde yani ,yazı başlığı ve yanında da “.html” yapısı olacaktır. Bu yöntem kolay gibi gözükebilir ancak wordpress için en önemli ayarlardandır.

Yorum yapın