Wordpress Nasıl Hızlandırılır?

Son zamanlarda başta Google olmak üzere tüm arama motorları sitelerin hızlarına kafayı takmış durumda. Vakit nakittir diyen arama motorları ve kullanıcılar, site 1 saniye geç açılırsa siteyi yerden yere vururlar. Bu nedenle her ne olursa olsun sitenizin hızlı olması gerekir. WordPress site hızlandırma taktiklerini yazımızda bulabilirsiniz.

İlk olarak Google Page Insıghts sitesinden sitenizin hızını ölçtürün. Ölçüm sonucu sayfasında nelerin ters gittiğine bakarak hataları düzeltebilirsiniz. Ancak bu aşama biraz da teknik olduğundan biz bildiğimiz yöntemlere bir göz atalım isterseniz. Bu yöntemler hiçbir şey bilmeden de temel WordPress bilgileriyle yapılabilir yöntemlerdir.

İlk olarak gereksiz temaları ve eklentileri mutlaka silin. Merak etmeyi internette yok olmazlar. Eğer ileride lazım olur diye tema ya da eklentileri pasif halde bekletiyorsanız sitenizi yavaşlatıyorsunuz demektir. Bunlardan en kısa sürede kurtulun.

Diğer bir adımda ise doğru eklentiyi indirmek var. Bu eklenti ise WP Super Cache… Siteyi önbellekler ve bu sayede kullanıcılar daha sonra siteye girdiklerinde çok daha hızlı bir deneyimle karşılaşır. Bu eklenti aynı zamanda çerezlerin gücünden de faydalanmaktadır.

Bir diğer aşama ise tema kontrolü. Farklı temaları kullanarak sitenizin hızını aralıklarla ölçün. Eğer sorun temadansa bunu belli edecektir. Daha minimal bir tasarıma sahip temaları kullanın. WordPress’in kendi sunduğu temalar gibi. Aynı zamanda ana sayfanızda ve diğer sayfalarda olabildiğince az bileşen ve dışarıdan çağırılan dosya kullanın. Bu bileşenler ve dosyalar sitelerin geç açılmasını yükler.

Son olarak sitenizin CSS kodlaını kontrol edebilirsiniz. Bu aşama sadece CSS bilenler için geçerlidir. Yanlış ya da hatalı stiller, sitenizin yavaş açılmasına neden olur ve bu hatalar hem yukarıda verdiğimiz sayfada hem de Search Console aracında yer alırlar. Search Console sayfasını hem bu nedenden hem de diğer nedenlerden dolayı sık sık kontrol etmeyi unutmayın.

Yorum yapın