Wordpress Nasıl Kurulur?

WordPress sitesi kurmak oldukça kolay ve kısa süren bir işlemdir. Kurulum konusunda ise birden fazla yol bulunmaktadır. Bu yolların tamamı ise herhangi bir bilgi birikimi gerektirmemektedir. Peki WordPress nasıl kurulur? Bir göz atalım.

WordPress kurmak için önce alan adı ve hosting almanız gerekmektedir. Eğer bu aşama tamamsa diğer bir aşama olarak WordPress kurulumuna geçilebilir. En basit yol, hosting sağlayıcınız ile iletişime geçmektir. Genelde hosting firmaları bu işlemi ücretsiz olarak gerçekleştirir. Böylece suya sabuna dokunmadan siteyi açtırmış olursunuz. Eğer kendiniz bu siteyi açmak istiyorsanız o zaman diğer bir yola göz atalım.

Siteyi kendiniz 2 yolla açabilirsiniz. İlki, WordPress web sitesi üzerinden WordPress’in güncel sürümünü indirmektir. İndirdikten sonra FTP gibi uygulamalar (ya da Cpanel) üzerinden wordpress dosyalarını sunucu dosyalarınızın olduğu alana ekleyin. Bir nevi bilgisayarda bir dosyadan aldığınız belgeyi diğer dosyaya kopyala yapıştır yapıyorsunuz. Bu işlem bitince web sitenize girerseniz kurulum sayfasına yönlendirilirsiniz ve bu aşamda gerekli adımları takip etmeniz gerekir. FTP ve Cpanel’e erişim için gerekli olan tüm bilgileri hosting firmanızla iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

Diğer bir yöntem ise her site sahibi için söz konusu değildir. Hosting firmanızın müşteri panelinden Cpanel’e erişebiliyorsanız en altta yer alan Softaculous Installer sekmesinden istediğiniz yazılımı yükleyebilirsiniz. Bu yazılımlar arasında WordPress scripti de yer almaktadır ve sitenin adını, sloganını, temasını seçerek sitenizi sadece birkaç dakika içerisinde oluşturabilirsiniz.

Yorum yapın