Wordpress Nedir?

WordPress php ve mysql ile oluşturulmuş açık kaynak kodlu geliştirilebilir, içerik yönetim yazılımıdır. önceleri blog olarak kullanılmış olsada sonradan geliştiricilerin desteği ile e-ticaret,haber,kurumsal tasarımlar ve birçok alanda geliştirilerek kullanılmaya devam etmiştir.

wordPress ile istediğiniz hemen hemen her türde sayfa tasarlayıp ziyaretçilerinizin sunumuna açabilirsiniz. kısa sürede kurulumunu yapabilir. kolay yönetim paneli sayesinde içerik,tema,eklenti yükleyerek değişik özellikler kazandırabilirsiniz. ayrıca seo bakımından’da google ve diğer arama motorları sayesinde kolayca görülüp farkedilebilir.

İçerik olarak hangi bölümlerden oluşur

WordPress içeriklerinizi iki şekilde sınıflandırabiliriz.

Sayfalar:

  • Hakkımda
  • Neden Biz
  • İletişim

Tarzı Sayfalardır. ve kolay ve basit bir şekilde düzenlenebilir.

Yazılar:

Yazılar sekmesinde kategoriler bulunur. kategorileri düzenleyebilir, ve yeni kategori ekleyebiliriz. Kategorilere göre yazı ekleyip taslak olarak kayıt edip yada anında paylaşabiliriz. Sadece yazı mı ekleniyor dediğinizi duyar gibiyim bu sorunun cevabı tabi’kide hayır istediğiniz gibi video,resim,bağlantı ve istediğiniz birçok türde dosya oluşturabilirsiniz. Örnek olarak bir film sitesi yeni bir film eklerken filmin embed kodunu ekler.

Lisans ve Kurulum İçin Ne Gerekli ?

WordPress GPL tarafından lisanslanmıştır. yani ücretsizdir. Platform olarak’da php ve mysql destekleyen hosting gereklidir.

Yazılımını Nereden Temin Edebilirim ?

WordPress yazılımını wordpress.org adresinden son sürüm olarak temin edebilirsiniz. kurulumu oldukça basit olmakla beraber üstelik birçok eklenti ve tema seçeneğini’de ücretsiz olarak sizlere sunar.

Nasıl Kurulur?

WordPress kurulumu için dosyalarını indirip sitenizin ftp adresinden sitenize yükleyerek direk kurulumuna geçebilirsiniz.

WordPress dosyalarını hostinginize yüklediğinizde, sitenize girer girmez install yani kuruluma geçecektir. bunun için bir mysql veritabanı gerektirir. onuda hosting yönetim panelinden oluşturabilirsiniz. bunlar cpanel yada pleskpanel dir.

Tema Nasıl Yüklenir ?

WordPress kurulu olduğu bölümden adres satırının yanına wp-admin yazarak admin paneline giriş yaparız ve giriş yaptıktan sonra Görünüm kısmına tıkladıktan sonra yukarıdaki seçeneklerden Yeni Ekle seçeneğini tıklayarak ister online olarak dosyalardan uğraşmadan WordPress üzerinden hazır geliştiricilerin kodladığı temalardan yükleyebiliriz.

Ayrıca hazırda bulunan indirdiğimiz temaları yeni ekle seçeneğinden zip olarak da yükleyebiliriz.

yada tema dosyamızı ftp programları yardımıyla wp-content/themes/ klasörüne yükleyerek görünüm menüsünden aktif olarak görebilirsiniz. kullanmak isterseniz temanızın üstündeki etkinleştir seçeneğiyle etkinleştirdikten sonra ön izlemesine bakabilirsiniz.

Eklenti Nasıl Yüklenir ?

WordPress kurulu olduğu bölümden adres satırının yanına wp-admin yazarak admin paneline giriş yaparız ve giriş yaptıktan sonra Eklentiler – Yeni Ekle seçeneği ile online önerilen eklentileri kurabilirsiniz.

Ayrıca hazırda bulunan indirdiğimiz yada kendi kodladığımız eklentileri yeni ekle seçeneğinden zip olarak da yükleyebiliriz.

yada eklenti dosyamızı ftp programları yardımıyla wp-content/plugins/ klasörüne yükleyerek eklentiler menüsünden aktif olarak görebilirsiniz. kullanmak isterseniz eklentinin üstündeki etkinleştir seçeneğiyle etkinleştirdik ten sonra kullanabilirsiniz.

Yorum yapın