Wordpress Sürümünü Geriye Alma Nasıl Yapılır?

Yeni gelen sürümdeki bir çok değişiklik ilk aşamada gördüğüm kadarıyla birçok kullanıcının hoşuna gitmemiş durumda. Ancak ne var ki güncelleme işlemini de çoktan yaptı kullanıcılar bu yazıyla versiyonumuzu eskiye nasıl güncelleriz?

Sisteminizin sürümünü eski bir sürüm ile değiştirmek istiyorsanız öncelikli olarak mevcut sürümümüzün ne olduğunu öğrenmekle başlamak iyi olacaktır. Bu şekilde doğru sürümü seçme konusunda daha rahat olabiliriz. WordPress sürümümüzü basit iki yöntemle öğrenebiliriz.

  1. Sitemizin admin paneline girdiğimiz zaman sağ en alt köşede mevcut sürümümüzü görebiliriz.
  2. http://siteadı.com/readme.html yolunu izleyerek karşımıza çıkacak sayfada sürüm bilgilerine erişebiliriz.

Mevcut sürümümüzü öğrendiğimize göre geçmek istediğimiz alt sürümü seçme zamanı gelmiş demektir. Bunun için WordPress Türkiye yolunu izleyerek eski sürümlerden uygun bir tanesini indirebilirsiniz.

Versiyon düşürme işlemine başlamadan önce dikkat etmenizi istediğim birkaç önemli husus var. Bunlar;

  1. Sitemizin ve veri tabanımızın yedeğini almak
  2. Sitemizde kurulu olan eklentilerin tamamını pasif duruma getirmek(Eski versiyonlarla uyumlu değilse sorun çıkarmasın diye)

Yukarıdaki uyarıları dikkate aldığınızı düşünerek devam ediyorum arkadaşlar. Artık güncellemeye başlayabiliriz.

Güncelleme için;

  1. Sitemize FTP bağlantısı yapıp “wp-admin ve wp-includes” klasörleriniz silin.
  2. WordPress Türkiye üzerinden indiridğimiz eski wordpress sürümünün içinde yer alana “wp-content” haricindeki tüm dosyaları sitenin içerisine kopyalayın.
  3. Ardından sitenizin yönetim paneline giriş yapın. Karşınıza “Veritabanı Güncelleme” ile ilgili bir uyarı gelecektir. Bu uyarıyı otomatik olarak güncelle diyerek geçebilirsiniz.

İşte WordPress sürümünüz eskiye döndürüldü. Aynı işlem adımlarını kendi sitemde test ettim ve işlem adımlarını takip etmeniz durumunda sizin sitenizde de işe yarayacaktır.

Yorum yapın