Wordpress Tema Türkçeleştirme

Bazı WordPress temaları Türkçeleştirilmiş bir şekilde hazır olarak indirilebilir olsa da bazı temalar Türkçe destekli olmayabilir. Bu durumda kullanıcılar temayı çok sevseler de kullanamazlar çünkü temanın tüm ara yüzü İngilizce ya da başka bir dildir. Bu durumda yapılacak Türkçeleştirme işlemi, esasen oldukça basit bir işlemdir. Aşama aşama WordPress tema Türkçeleştirme rehberimizle bu sorunu kısa bir sürede halledebilirsiniz.

İlk olarak tema dosyalarını indirmeniz gerekmektedir. İndirdikten sonra temanın dil dosyalarını bulmak zorundayız. Bu dil dosyaları genele olarak .po ya da .mo uzantısına sahiptir. Eğer temayı sitenizin sunucu dosyalarından bulmak istiyorsanız sırasıyla wp-content – themes – “tema adı” – languages (ya da langs) – en_US.po işlemini gerçekleştirin. Bu işlemde, temanızın dil dosyası olan en_US.po dosyasına eriştiniz. Bu dosyayı Türkçeleştirdiğinizde temanız Türkçe desteğe sahip olacaktır.

Bu dosyadaki bilgileri Türkçeleştirmek için program kullanmanızı tavsiye ederiz. Çünkü elle düzeltmek için boş günlerinizin olması gerekir. Eğer program tavsiyesi isterseniz Poedit programını kullanabilirsiniz. Program, adı üzerinde .po dosyalarını editleme amaçlı tasarlanmıştır ve ücretsiz ya da pro sürümlerinden faydalanabilirsiniz. Google Translartor Toolkit aracı da dil dosyasını çevirmede kullanılmaktadır ancak Google çevirinin yeteri kadar gelişmiş olmamasıdan dolayı bu aşamayı es geçmenizi öneriririz.

Poedit programını, poedit.net sitesi üzerinden ücretsiz olarak indirebilir ve çeviri işlemlerine başlayabilirsiniz. İşlem bittikten sonra program üzerinden dosyanızı kaydettiğinizde iki dosya çıkacaktır ve birisinin adı da tr_TR.po olmak zorundadır. Bu dosyayı, İngilizce olan dosyanın yer aldığı klasöre ekleyin. Tema otomatik olarak Türkçeleştirilecektir ancak emin olmak adına wp-config.php dosyasında tanımlanan dilin şöyle olduğunu kontrol edin:

define(‘WPLANG’, ‘tr_TR’);

Yorum yapın