WWDC Sonrası iOS 12’Ye Kısa Bakış

WWDC bitmiş bulunmakta ve iOS 12 tanıtıldı. WWDC ile beklediğimiz iPhone SE tanıtılmadı. Tanıtılması bekleniyordu, benim için hayal kırıklığı oldu gerçekten. iOS 12’ye kısa bir göz gezdirelim.

iOS 12 4 Haziranda WWDC etkinliğinde tanıtıldı. Daha önce de belirttiğimiz gibi ya da tahmin ettiğimiz gibi gelmesini beklediğimiz birçok şey gelmiş bulunmakta. Karanlık modun gelmemesi gerçekten üzücü olmuş. iOS 12 performansa odaklanacak demiştik. Yapılan konferansa göre öyle de oldu. Uygulamaların açılış hızından, kameranın açılış hızına ya da animasyonların hızı gibi birçok şey elden geçirilmiş durumda. Konferansta yapılan açıklamalar şu şekilde;

  • Uygulamalar %40 daha hızlı açılacak
  • Klavye animasyonu %50 daha hızlı açılacak.
  • Kilit ekranında klavyeyi kaydırarak açmak %70 daha hızlı olacak

WWDC

Apple, iOS 12 ile performans ve kararlılığa odaklanacaktı. Öyle de olmuş gibi gözüküyor. iOS 11 her ne kadar güzel animasyonları, kullanımı eğlenceli olsa da arada olan takılmalar can sıkıcı hale gelebiliyor. Umarım iOS 12 güncellemesi ile bu sorunlar ortadan kalkar. Beta 1 geliştiriciler için kullanıma sunulmuş durumda. Beta sürecini takip ediyoruz zaten. Yeni gelen özellikleri sitemizde yayımlıyoruz zaten. Konferansta verilen bir diğer bilgi ise, iOS 12’nin Apple’ın çip takımıyla beraber geliştirilmiş olması.

Genel Bilgi verdikten sonra başlık başlık yeniliklere bakalım.

Rahatsız Etme Modu

Güncellenen bu mod ile birlikte cihazlar uyarılana kadar karanlık bir temaya bürünüyor. Bu karanlık temayı Samsung cihazlarda olan “Always on Display” özelliği gibi görebilirsiniz. Muhtemelen bu özellik LCD ekran kullana iPhone modellerine gelmeyecek. Amoled ekran kullanan iPhone modellerinde bu özelliği göreceğiz gibi duruyor. Bu özelliğin ayrıntılarını iOS 12 Beta çıktığı zaman inceleyebiliriz.

Bildirimlerin Gruplandırılması

Apple bu konuda çok fazla eleştiri alıyordu. Özellikle de Android kullanıcıları tarafından. Sizde yok muhabbeti kısaca. Bu özelliği isteyen çok sayıda insan vardı. Apple sonunda bu özelliği iOS 12 ile kullanıma sundu. Uygulamalardan çok fazla bildirim alan insanlar için, bildirimler arasında kaybolmak insanları sıkabiliyordu. iOS 12 ile sorun olmayacak.

Arkit 2.0

Geleceğini söylediğimiz özelliklerden bir tanesi de ARKit 2.0. iOS 11’de olan eski modeli ile çok fazla bir şey yapamıyorduk. Hatta bazı insanlar bu özelliğin olduğunu bile bilmiyorlar. ARKit 2.0 ile multiplayer oyunlar sanal gerçeklik teknolojisi ile buluşuyor. Apple, WWDC konferansında LEGO sunumu yapıldı. İzleyenlerin gerçekten hoşuna giden bir özellik.

Ekran

Bu uygulama ile haftalık sosyal medya özetini, kaç dakika uygulamayı kullandığın gibi özelliklerini görmeni sağlayacak özellik. Bu özelliğin yanında “AppLimits” adında bir uygulama gelecek. Bu uygulama ile herhangi bir uygulamanın kaç dakika kullanılacağına karar verebiliriz. Sosyal medya bağımlıları için güzel hareket.

Memoji ve Eğlenceli Kamera Efektleri

Yeni Animoji ve Memojiler telefon kullanımı daha eğlenceli hale getirmekte. Memojiyi kendimizin özelleştirilmiş avatarı gibi düşünebiliriz. Animoji ve Memoji’ler göz kırpma ve dil algılama özelliklerine sahip.

Grup Facetime

“İletişim kurma ve önemli anları paylaşma biçimimizi değiştiren FaceTime, şimdi de Group FaceTime ile aynı anda birden fazla insanla online sohbet etmeyi kolaylaştırıyor. Katılımcılar dilenen zamanda eklenebiliyor, etkin olmaya devam eden sohbetlere daha sonra katılabiliyor, bir iPhone, iPad veya Mac’ten görüntülü veya sesli olarak katılmayı tercih edebiliyor, hatta Apple Watch’tan sesli FaceTime’ı kullanarak grup aramalarına katılabiliyorlar.”

Genel olarak iOS 12’nin özellikleri bu şekilde. İlerleyen zamanlarda iOS 12 daha farklı içerikler de katacaktır kendine.

Yorum yapın