Xbox One Mı, Ps4 Mü?

Hangi yepyeni jenerasyon oyun konsollarının hangileri size uygun ? Bu 5 soru, karar vermenizi kolaylaştıracak!

Oyun severler şu ara bir hayli zor olan ve yorucu bir karar verme dönemindeler. Yepyeni jenerasyonlu konsolunuz Xbox One mı olmalı yoksa PlayStation 4 mü? Şayet ikisine birden saçacak paranız yoksa (ki bu da kolay bir çözüm olmayabilir), iştekarar vermenizi kolaylaştıracak 5 soru.

Televizyon sizin amaçlı ne civarında önemli?

Xbox One ve PS4’ün her ikisi de birer eğlence makinesi ve yalnızca oyundan ibaret değiller. Her ikisi de türlü akış hizmetleriyle geliyor, ancak Xbox One ek olacak uydu kutunuzla televizyonunuzun arasına yerleşebiliyor ve bu kutuyu kontrol edebiliyor. Yani uydu alıcınızın kumandası adına Xbox voice komutlarını kullanabiliyorsunuz. Bu benzer şekilde Xbox işlevlerini TV görüntünüzle bir araya getirebileceğiniz, mesela bir yatıştırmaya izlerken Skype araması yapabileceğiniz manasına geliyor.

Ne kadar para harcayabilirsiniz ?

Konsolların ülkemiz fiyatları kesinleşmiş olmasa da yurtdışı fiyatlarına baktığımızda Xbox One’ın, PS4’ten 100 dolar ek olarak pahalı olduğunu görüyoruz. Bu fark, Xbox‘un ek TV işlevlerinden değil kutudan çıkan Kinect 2’den kaynaklanıyor.

Bu sebeple yepyeni jenerasyon oyunları olası kalan en pahalı olmayan yolla oynamak istiyorsanız, seçiminiz PS4’ten yana olacak.

Hangi özel oyunlar sizin amaçlı ek olarak önemli?

Call of Duty, Watchdogs, FIFA buna benzer mühim oyunları her 2 konsolda da bulmanız olası . Anack Game Points Now’un meydana getirdiği diyagramda da görebileceğiniz gibi buna benzer bir takım farklar var. Mesela Ryse: Bitiş of Rome ya da Forza Motorsport 5’i oynamak istiyorsanız Xbox One‘ı, Driveclub ya da Killzone‘u tercih ediyorsanız PS4‘ü seçmeniz gerekecek.

Xbox 360 ya da PS4 “başarılarınız” bu kadar önemli mi ?

Far Cry 3‘te her kaleyi bağımsızlığına kavuşturmuş, Çağdaş Warfare 3‘te en bitiş silahın kilidini açmış olabilirsiniz. Bütün başarılarınızı ve ününüzü kaybetmek istemiyorsanız, PS3’ten Xbox One‘a ya da Xbox 360‘tan PS4’e geçmek istemeyebilirsiniz.

Her 2 yepyeni konsolda da değişik başarı sistemine sahipler. Ne var ki aynı aileye ait bir konsoldan yükselttiğinizde zaferleriniz, aynı hesaba geçecek ve kaldığınız yerden devamı edebileceksiniz.

Arkadaşlarınız hangisini tercih ediyor ?

PS4 ve Xbox One, toplumsal işlevleriyle dikkat çeken konsollar. İkisi amaçlı de çevrimiçi oyunların önemi büyük. Arkadaşlarınızla çevrimiçi oyunlar oynayacaksanız, aynı konsolu almanızda yarar var. Seçiminizi iyi planlarsanız konsolunuzla eğlenceyle dolu saatler, paylaştığınız deneyimler ve fazlası sizi bekliyor olacak. Aksi durumda ise ,konsolunuzla yalnız geceler geçirebilirsiniz.

Yorum yapın