Xiaomi Abd Hükümeti Tarafından Kara Listeye Alındı

ABD hükümeti Çin şirketi olan Xiaomi markasını kara listeye aldığını açıkladı. Geçen zamanlarda Çinli markası olan Huawei almıştı ve marka bu ambargoya karşı hala ayakta. Xiaomi gibi 10 farklı şirkette kara listede.

Trump yönetiminde olan ABD hükümeti ulusal güvenliğini kontrol altında tutabilmek için Huawei markasını kara listeye almıştı ve markanın ürünlerini ülkeye girmesini yasaklamıştı. Kara listeye Çin teknoloji şirketi olan Xiaomi’de eklendi. Teknoloji ürünleriyle bir çok ilgiliyi üzerine çeken Xiaomi bir yandansa uygun fiyatlarıyla herkesin ilgisi üzerine çekmişti. Xiaomi Amerikalı teknoloji şirketi olan Apple rakip olarak gözüküyor. ABD’de Xiaomi’nin bir çok teknolojik ürünleri bulunmakta ve halk bu ambargodan hiç memnun değil. Markanın artık dizüstü bilgisayar, scooter, akıllı telefon ve kulaklık vb. bir çok ürününün ABD’ye giriş yapması engellenecek.

Xiaomi Neden Kara Listeye Alındı?

ABD başkanı olan Donald Trump Çin teknoloji şirketi olan Xiaomi kara listeye ekledi. Diğer Çin şirketi olan Huawei’nin de kara listede olduğu bilinmekte ve hatta bu listede olduğu için Android lisansını kaybetmesine sebep olmuştur. ABD hükümeti her iki Çin teknoloji şirketinin Çin ordusu ile ilgili bağlantılı olduklarını iddia edip her iki şirketi kara listeye eklemiştirler. Fakat Xiaomi’nin Huawei gibi sert bir ambargoyla karşı karşıya kalmayacaklar. Bu sayede Xiaomi’nin Android lisansını elinde tutacağı söylenmekte. Altını çizmeliyiz ki Xiaomi’nin Amerikan markası olan Apple geçmesine az kalmıştı. Fakat bu ambargo yüzünden Apple geçemeyebilir.

Xiaomi Suçlamaya Karşı Açıklama Yaptı!

Kara liste alınmasın ile beraber Çin teknoloji şirketinin hisleri %11 değer kaybetti. Xiaomi’nin yaptığı açıklama; ” Şirketimiz çalıştığı bölgelerin ilgili yasa ve yönetmenliklerini uygun bir çalışma yürütmekte ve tamamen ticari ve bireysel ürünler üretip hizmete sunmaktayız. Xiaomi şirketinin Çin ordusuna ait değildir ve Çin ordusuyla bir bağlantısı bulunmamaktadır. NDAA’da dile getirdiği şekilde bir Komünist Çin Askeri Şirket’i katiyen değildir. Şirketimizde bulunan hissedarlarımızın çıkarlarını korumak için gerekli önemler alınacaktır.” diye açıklamada bulundu.

Yorum yapın