Yamaç Dalışı (Cliff Diving) Nedir ve Nasıl Yapılır?

Dünyada bir çok yerde yapılan Yamaç Dalışı ne yazık ki Türkiye’de yok. Yamaç Dalışı, serin sulara dalmanın en keyifli ve heyecanlı yollarından biri. Bir yamaç kıyısında kendin suyu atıp yaşanan aksiyon diye biliriz. oldukça cesaret isteyen bu uygulama dünya üzerinde bir çok yapan insan var diye biliriz. Yamaç Dalışı ihtiyacınız olan tek şey su ve dağ bakması olarak düşünmeyin lütfen güvenli olmasına dikkat edelim güvenli olmayan alanlarda bu spor lütfen yapmayalım.

Yamaç dalışında ihtiyacınız olan yükseklik korkunuzdan arınıp oldukça yüksek bir noktadan kendinizi suyun kucaklayıcı gövdesine bırakmak. Serin suyun sizle buluşmasıyla oldukça rahat veren bir duygu. Yamaç Dalışı atlayış stil çok önemli direk kafa üstü atlamak hiç atlamayan bir için ölümcül yaralanmalar neden olabilir.

Yine de hatırlatmakta her zaman fayda vardır; yer çekimini daha fazla hissedeceğiniz Yamaç Dalışı spor, oldukça tehlikeli olabilir dikkat edilmesi gerektiğin unutmayın. Yamaç Dalışı yapacaksanız eğer en güvenli yerlerde yapmalısınız. Ülkemizde Yamaç Dalışı yapacak alanlar daha izin daha verilmedi. Yakın tarihte yapılacak çalışmalar ile Yamaç Dalışı sporu ile ilgili bir şeyler olacağın düşünüyorum.

Yamaç Dalışı uygun görülen yerler yok ama ne yazık ki ülkemiz yapılan yerlerde var bu alanlarda yeterince güvenlik önlem alınıp yapılmasında fayda var su deyip geçmemek gerekir. En ufak hata büyük sonuçlar doğura bilir.

Not: Ülkemizde güvenli bir Yamaç Dalışı (cliff diving) noktası bulunmuyor.

Yorum yapın