Yamaç Paraşütü Ekipmanları Nelerdir?

Ülkemizde ve dünyada son zamanlarda adından çok fazla söz ettiren bir diğer en önemli ekstrem spor olan yamaç paraşütü ne tür malzemelerin listesin araştırdık. Yamaç paraşütü yaparken özellikle ne tür malzemeler olması gerektiğin sizler aşağıda maddeler halinde yazdık. Yamaç Paraşütü spor oldukça zor olan sporlar arasında yer almaktadır. Yamaç Paraşütü risk faktörleri oldukça fazladır. Yamaç Paraşütü Türkiye üzerinde beli başlı yerlerde ve kurumlarda eğitimler mevcuttur.

Aşağıdaki listemizde Yamaç Paraşütü kullanılan malzemelerin bir kısımına yer verdik. Bu malzemeler sayesin kolayca uçuş yapabilirsiniz. Fakat eğitim almadan Yamaç Paraşütü ile tek başına uçmak oldukça risklidir. Bunun unutmayınız tandem uçuş yapabilirsiniz. Fakat single uçuş için eğitim almanız gerekiyor.

Ekipmanlar Nelerdir?

  • Kanat: Kanat Yamaç Paraşütü en temek unsurları arasında yer almaktadır. Yamaç Paraşütü deneyimli pilotun kanat çekmesiyle içine hava dolar havanın dolması ile kanat hava kalkar oluşan ivme kanat pilot yukarı kaldır ve pilotun uçmasın sağlar. Yamaç Paraşütü kullanılan kanat kumaş özel bir kumaştır. Paraşütü kumaş olarak geçmektedir. Türkiye de üretim yoktur.
  • Harnes: Harnes pilotun omuzunda olan tıpkı sırt çantasına benzeyen ekipmandır. Yamaç Paraşütü bağlan harnes pilotun oturmasın sağlayan bir nevi koltuk görevi gören ve yedek paraşütün içinde olduğu çantadır.
  • Kask: Yamaç Paraşütü Pilotu kazalardan koruması için her zaman takması gereken en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Kask bütün uçuşlarda takılması gerekir. Yamaç Paraşütü yapacak kişin kask takmadan uçuş yapmaması gerekir.

Yamaç Paraşütü Elbise Seçimleri

Yamaç Paraşütü yapan kişin güneş gözlüğü kullanması tavsiye edilir. Bunun birlikte uçuş tulum kullanılabilir. Yada isteğe göre Doğa yürüyüşü ekipmanları da tercih edilebilir. Ayakkabı bilekli ayakkabıların tercih edilmesi gerekir. Bilekli ayakkabı olmasın sebebi bilek burkulmasına engellemek isteğe göre doğa yürüyüş ayakkabılar giyebilirsiniz.

Yorum yapın