Yanlış Anne Baba Davranışları

Daha bebekken başlar aile olarak yanlış davranışlarımız. Bazen sonucunu bilemeden o an çocuk sakinleşsin diye düşünülür. Halbuki aile olarak bizlerin davranışları çocuğu etkiler. Örneğin çocuk yere düşer ve çocuk ağlar. Anne veya baba koşar çocuğu hemen kucağına alır. Bu durumda derler ki ; “Ah yere ah sana niye acıttın bakim sen”. YANLIŞ. Çocuğa başkalarını suçlamayı öğretiyoruz. Her bir olayda başkasını suçlayacaktır.

Aile içinde yüksek sesli gerilimli konuşmalar da çocuğu etkilemektedir. Bu tip gergin bir ortamda yetişen çocuk zamanla öfke nöbetleri geçirir. Bir diğer yanlış davranış da çocuğun kızdığı zamanki durumunu şirinleştirip gülmektir. Bir de karşısındaki kişiye kızmalarını isterler ve sonra gülerler. Bu durum çocuğun bilinç altına saygısızlık ve hırçınlık gibi davranış mesajlarını aşılamış oluyoruz. Çocuk argo sözcükler söylediğinde ise ebeveynler yada çevredeki insanlar gülerek argonun ne kadar doğru bir davranış olduğunu onaylarlar. Böylece çocuk büyük küçük demeden argoyla saygısız davranışları öğrenmiş olacaktır.

Çözümcül Yaklaşmaya Önem Verin

Çocukların olduğu her yerde sorun olacaktır. Bu sorunları ortadan kaldırmak istiyorsanız mutlaka attığınız adımlara dikkat edin. Çocuk herhangi bir şekilde yaramazlık yaptığında onu sert uyarmak yerine çözümcül yaklaşmaya özen gösterin. Bunu farklı şekilde yaparsan daha iyi sonuca ulaşabileceğini ona gösterin.

Bu sayede tüm sorunlarında kaçmak yerine çözüme gidecektir. Ayrıca sizinle paylaşımlarında da bu etkili olacaktır. Herhangi bir sorunu olduğunda anne veya baba sert davranışta bulunduğunda çocuk sorunlarını size söylemeyecektir. Bunun için bu ayrıntıya da mutlaka dikkat edin.

Anne ve babaların en büyük hatalarından biri de çocuklarını girişimci olarak yetiştirmemeleridir. Çocuğunuzun araştırmacı ruhunu ön plana çıkarmaya çalışın. Ona destek olun. Bu sayede daha sağlıklı bir düşünce biçimine girebilecek ve hayallerini gerçekleştirebilecektir. Bundan kaçmayın. Sıradan bir çocuk yetiştirmek yerine kendine güvenen ve araştırmacı yanı olan bir birey yetiştirmeye çalışın. Bu sayede geleceğini de daha emin kuracaktır. Anne babalar çocuklarının geleceğini şekillendirmede ilk örnektedir. Çocuk sizi örnek alacak ve sizin yolunuzdan gidecektir. Bunun için her ayrıntıya mutlaka dikkat edin.

Yorum yapın