Yapay Zeka Nedir?

Dijital çağda olduğumuz herkesin malumudur. Teknoloji baş döndüren bir hızla ilerlemekte ve her geçen gün insanları daha da hayrete düşüren yeni gelişmeler yaşanmaktadır. Onlardan biri de yapay zeka olup bu teknoloji öyle ilerlemiştir ki; yapay zeka bazıları tarafından insanlar için önemli bir tehdit unsuru olarak görülmektedir.

Programlanmış görevlerin nasıl gerçekleştirileceğini öğrenen veya öğreten akıllı sisteme yapay zeka denir. Örneğin iPhone’da bulunan Siri sanal asistanı konuşmayı tanırken; Google, Youtube vb. gibi platformlar kişilerin tercihlerine göre onlara özel reklamlar çıkarırken yapay zekayı kullanır.

İngilizcede Artificial İntelligence (Aİ) kavramıyla ifade edilen yapay zeka planlama, problem çözme, algılama gibi gelişmiş yeteneklere sahiptir.

Yapay Zeka Kullanım Alanları

Apple’ın Siri ve Amazon’un Alexa asistanları ne söylediğimizi yapay zeka sayesinde anlar. Fotoğraftaki nesne, kişi ve yazıları tanıyan uygulamalar bunu yapay zeka ile gerçekleştirir. Mail sağlayıcılarının spam mailleri tespit ederek filtrelemesi yapay zeka ile mümkün olur.

Yapay zeka nerelerde kullanılır? Sorusuna cevaben örnek gösterebileceğimiz o kadar çok şey vardır ki saymak zordur. Moda tasarımları, spor müsabakaları, sanat çalışmaları, otomotiv, sağlık, ekonomi-finans alanları, bilgisayar oyunları, sosyal medya platformları başta olmak üzere sanal ve gerçek hayatın tamamına hâkim olan yapay zeka akıllara durgunluk veren harikalara imza atmaktadır.

Yapay Zeka Türleri

Yapay zeka tipleri şu şekilde tasnif edilebilir:

Zihin teorisi (Duygu ve düşünceleri anlama becerisine sahip olan bu zeka üzerinde çalışmalar devam etmektedir. Örneğin I, Robot filminin karakterlerinden olan Sonny bize bunu hatırlatmaktadır.)

Limitli hafıza (Kişisel sanal asistanlar, chatbot çeşitleri ve sürücüsüz araçlar bunlardandır.)

Salt tepkisel (Go oyuncularına karşı galibiyet elde etmeyi başaran Google’ın Alpha Go’su buna örnektir.)

Öz farkındalık sahibi yapay zeka. (Kurgusal yapay zeka olarak da bilinir. Kendisini ifade etme kabiliyeti vardır. Burada ExMachina’daki Eva ile West World dizisinin host karakterlerini anımsamak yanlış olmayacaktır.)

Yapay Zeka Neler Yapar?

Elektronik tablolar oluşturmak, satranç oynamak ve buna benzer çeşitli konularda akıl yürütebilen yapay zeka her gün ivme kazanmayı sürdürmektedir. Kullanıcıya ilgili arama sonuçları ve alternatif öneriler sunmaktan çeviri yapmaya kadar pek çok konuda büyük başarılar elde eden yapay zeka insanların sahip olduğu öğrenme, sorun çözme ve benzeri fonksiyonları taklit etmektedir. Yapay zekanın dur-durak bilmeyen gelişiminden yola çıkarak ilerleyen yıllarda savaş kararı alabileceğini, silah sistemlerinin otomatik kontrolünü sağlayabileceğini söyleyenler bile vardır.

Yorum yapın