Yasak Krallık (2009)

Filmin senaryosu klasik Çin romanı Batıya Yolculuk’tan esinlenmiştir. Kung-fu, uzak doğu dövüş sanatları vurdulu kırdılı film severler için harika bir öneri olacaktır. Filmde dövüş sanatları biraz büyü ve doğaüstü yetenekler ile fantastik bir hal alıyor. Görsel efekleride oldukça başarılı… Film 2009 yılının şartlarına göre kaliteli bir görsel efekte sahip. Ayrıca filmin başrollerinde ismini tarihe altın harflerle yazdırmış iki usta isim var . Jet Li, Jackie Chan…

Jason ismindeki Amerikalı ergen genç Jason, kafayı Kung-fu ile bozmuştur. Mahalllesinde ki Çin DVD marketine gidip sürekli Kung-fu filmleri alarak izlemektedir. Bir gün mahallenin zorba gençleri DVD marketinin sahibi olan yaşlı Çin’li adamı soymaya çalışırlar. Bu sırada Jason ellerinden kurtulmak için kaçmaya başlar. Kehanete göre Maymun Kral’ın acımasız Jade Komutan ile yaptığı müsabakada hileye başvurması ile büyülü asasını uzak diyarlara gönderip sarayda büyünün etkisine girmiştir. Asanın seçilmiş gezgin tarafından geri getirilmesini beklemektedir.

Jason, binanın tepesinden aşağıya düşerken kendisini tesadüfen esrarengiz bir yolculuğa götürür. Antik Çin dönemine giden Jason, burada elindeki asayı Jade’nin askerlerinden gizlemek ve zorlu bir yolculuk yapmak durumunda kalır.

Filmin kahramanına yolculuk esnasında yardım edecek kişiler olacaktır. Bunlar sarhoş T’sa-Ho (Jackie Chan), sessiz rahip (Jet Li), annesi Jade komutan tarafından öldürülen Golden Sparrow (Yifei Liu) olacaktır. Yolculuk sırasında çok iyi Kung-fu bilen T’sa-Ho ve sessiz rahip Jason’a Kung-fu öğreteceklerdir.

Yorum yapın