Yay Burcu (Sagittarius) Özellikleri

GENEL ÖZELLİKLER

Dev gezegen Jüpiter’in burcu olan yay bolluğu ve neşeyi simgeler. Öyle ki, yaya denildiğinde insanın hemen aklına enerjik, sevimli ve neşeli insanlar gelir. Hayat doludurlar ve çevrelerine de o hayat ateşini yaymasını çok iyi bilirler. Erkek karakterli olan bu burç ateş grubundandır ve pozitiftir. Olumsuz denilebilecek bir özelliği ise zaman zaman başkalarını küçümseyebilmesidir. Yayların en iyi anlaştığı burçlar terazi ve kovalardır. Bu iki burç yay için çok iyi de hayat eşi olurlar.

  • Uğurlu gün : Perşembe
  • Uğurlu taş : Turkuvaz
  • Uğurlu renk : Mor
  • Uğurlu çiçekler : Leylak ve Menekşe
  • Uğurlu kokulaR : Nergis ve Zambak

Yayların muhtemel hastalıkları arasında kemik rahatsızlıkları başta geliyor. Özellikle romatizma, ilerleyen yaşlarda sıklıkla görülebilir. Yeni uyluk ve kalça problemleri de yaşanabilir. İkinci olarak akciğer problemlerine dikkat etmek gerek. Yaylar serin ve rüzgarlı havalarda mutlaka ciğerlerini korumalıdır.

Mesleki bakımdan yaylar devlet işlerinde başarılı olabilirler. Disiplinli ve çalışmayı severler, çalıştıkları işten keyif alırlar. Müdürlük, yöneticilik, memurluk, hukuk işleri ve benzeri işler yaylar için uygun olabilir.

KARAKTERİSTİK ÖZELLİKLER

Yayların hayat neşesinin kaynağı görünenin ötesine bakmasından gelir. Her görünen güzel şeyin arkasında çok önemli bir hayat düzeni olduğunu bilirler ve bunu bilmek onun içini herdaim bir neşeyle doldurur. Bu hayat neşesi ona yaşama gülümseme gücü verir. Bu güç de onu zorluklar karşısında pes ettirmez, mücadele etmesini sağlar.

Yay genellikle iyi huylu bir burçtur. Birçok kişiyle iyi geçinir ve sıkı dostluklar kurar. Kurduğu dostluklar eğer büyük bir olay olmadıysa uzun sürelidir, ömürlüktür. Yaylar aynı zamanda yolcudur. Yani yolculuk yapmayı, yeni kültürler, yeni hayatlar tanımayı çok severler. Yine bu da içlerindeki yaşam sevgisi ve merakından ileri gelir. Bu sayede sürekli insan tanır ve sürekli hayatı öğrenirler. Kısaca, hayat onlar için bir parkurdur. Bu parkuru en iyi şekilde, eğlenerek ve isterek tamamlamak en önemli görevleridir. Bu hayat parkurunda kendisine eşlik etmek isteyen herkese de kapıları açıktır. Elbette bu aşırı iyimserliği, bazen gözünü kör edebilir ve yanı başındaki tehlikleri sezemeyebilir. Bu da yayı zaman zaman yanlış değerlendirmelerde bulunmaya iter. Ne olursa olsun hevesin kendisini engellemesine ve bakış açısını darlaştırmasına izin vermemelidir.

Erkek Yay

Erkekler özgürlüklerine düşkündür ama bu özelliğine rağmen sevdiklerine de bağlıdır. Aşkta kıskanç ve sahiplenici bir rol üstlenirler. Ancak biraz dengesiz de olduklarını söylemek gerekiyor. Yay erkeği aniden karşısındakine onu ne kadar çok sevdiğini söyleyip, onu hayatın merkezi yapabilirken, aniden de uzaklaşıp sanki onu hiç sevmemiş, hiç değer vermemiş gibi uzaklaşabilir. Bu nedenle fikirlerinin kolay değiştiğinden söz edilebilir. Yay erkeğinin huyunu iyi bilmek gerekir.

Dişi Yay

Evlenmek yay kadını için üzerinde çokca düşünülmesi gereken bir olaydır. Çünkü yay kadını evlendiği zaman özgürlüğünü kaybedeceğine inanır. Zaten karşısındaki erkeği tartıp gerçekten kendi özgürlüğünü kısatlayıcı hareketler içerisine gireceğini anlarsa evlenmez. Ancak, karşısındaki kişinin anlayışlı ve uyumlu biri olduğunu anlarsa, özgürlüğüne karışmayacağını çözerse evlenme kararı alır. Yay kadını evlendiğinde ise tam bir sevgi abidesine dönüşür. Evine, eşine, çocuklarına, ailesine karşı büyük bir sorumluluk alır. Bilgiyi sever, hatta bilgiye tapar. Eğer gezemiyorsa mutlaka bir şeyler okur, sürekli yeni yeni şeyler öğrenir.

Yükselen Yay

Yükseleni yay olan kişiler idealist insanlardır. Genel olarak çevresindekilerin, toplumun menfaatlerini kendi çıkarları üzerinde tutar. Yaptığı işlerin faydalarının kime dokunacağını hesaplar. Eğer bir iş yalnızca kendine fayda sağlıyorsa, yapmamayı bile tercih edebilir. İyi bir dinleyici ve analizcidir. Karşısındakini mutlaka can kulağı ile dinler ve eğer bir problem varsa elinden geleni yapmaya çalışır.

Yorum yapın