Yaylı Tüfek ve Buluş

“Enerji, bir taç topunun yaslanmasına, tetiğin serbest bırakılmasına karara benzetilebilir.”

Taç yamağının icadı devrim savaşı verdi ve teknoloji Ortaçağ döneminde Asya’dan Orta Doğu’ya ve Avrupa’ya yayılmıştı . Bir açıdan, tırmığı savaşı demokratikleştirdi – bir okçunun, geleneksel bir bileşik yay ve bir okla olduğu gibi, bir tülbentinden ölümcül bir cıvata çıkaracak kadar güçlü ya da beceriye ihtiyacı yoktu.

İlk yaylar muhtemelen ya M.Ö. 400 yıllarından biraz önce Çin’in başlarında Çin’in bir köşesinde veya Orta Asya’nın komşu bölgelerinde icat edildi .

Bu yeni, güçlü silahın icatının tam olarak ne zaman gerçekleştiği ya da kimin ne zaman ilk düşündüğü açık değildir. Bilimsel kanıt merkezi bir Asya kökenli, daha sonra da Çin’e yayılmış teknoloji ile işaret ediyor, ancak bu kadar erken bir döneme ait kayıtlar, bir şüphenizin ötesinde köprücüğün kökenlerini belirlemek için yetersiz.

Elbette, ünlü askeri stratejist Sun Tzu yayalar hakkında bilgi sahibi oldu. Onları, M.Ö. 7. yüzyılda Q’in adlı bir mucite atfetti. Bununla birlikte, Sun Tzu’nun hayatının tarihi ve Savaşı Sanatı’nın ilk yayınlanması da tartışmalara tabidir; bu nedenle, şaşkınlığın ötesinde geçidin varlığını ortaya koymak için kullanılamazlar.

Çinli arkeologlar Yang Hong ve Zhu Fenghan, kavşağı, kemikler, taşlar ve kabuklu tırnak tetikleyicileri olabilecek eserler üzerine 2000 yılının başında keşfedilebileceğine inanıyorlar. Tunuslu tetikleyicilerle bilinen ilk elde tutmaçlar Çeçenya’daki Qufu mezarında bulundu; M.Ö. 600. Bu gömü, Çin’in İlkbahar ve Sonbahar Dönemi’nde (MÖ 771-476) Shandong Eyaletinde bulunan Lu Eyaleti’nden geldi.

Ek arkeolojik kanıtlar, geçme bahar ve sonbahar dönemi boyunca Çin’de yaylıböceği teknolojisinin yaygın olduğunu göstermektedir.

Örneğin, Chu Devleti’nden (Hubei Eyaleti) 5. yüzyılın ortalarında yapılmış bir mezar, bronz çapraz cıvatalar ve Hunan Eyaleti, Saobatang’da M.Ö. 4. yüzyıldan kalma bir mezar mezarı da bronz bir yaylıboya içeriyordu. Çam Shi Huangdi (M.Ö. 260-210) ile birlikte gömülmüş olan Terracotta Savaşçısının bazıları yaylım taşıdı. Hubei Eyaleti, Qinjiazui’deki M.Ö. 4. yüzyıldan kalma başka bir mezarda bilinen ilk tekrarlanan yaylımı keşfedildi.

Çin’de zhuge nu adı verilen yankılanan çapraz yaylar, yeniden yüklenmeye ihtiyaç duymadan birden fazla cıvata atabilir. Geleneksel kaynaklar, bu buluşu Zhuge Liang (181-234 CE) adlı Üç Krallık dönemi taktikiğine isnat etti ancak Zhuge’nin ömrü 500 yıl önce Qinjiazui yinelenen yaycılığın keşfi, onun orijinal mucidi olmadığını kanıtladı. Bununla birlikte, tasarım konusunda önemli ölçüde gelişme sağlamış gibi görünüyor. Daha sonraki çapraz yaylar, yeniden yüklenmeden önce 15 saniye içinde 10 cıvata kadar ateşlenebilirdi.

Yorum yapın