Yaz Aylarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Herkesin tartışmasız sevdiği ya da en azından tatilin başlangıcı olarak gördüğü yaz mevsimi, sağlığımız açısından tehdit oluşturabilir. Eğer yaz aylarında tedbir almazsak ciddi rahatsızlıklara yakalanabiliriz. Bu nedenle tatilimiz zehir olabilir veya bütün yaz hasta olarak hayatımıza devam edebiliriz. Ancak bu tip problemleri önlemek adına sizler için yaz aylarında dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler vereceğiz. Sırayla verdiğimiz bu önerileri uymanız takdirde hiç bir sıkıntı çıkmayacağı kesindir. Ancak bunlara ek olarak kendi açınızda sizler de tedbir alabilirsiniz. İşte o altın öneriler…

Yaz aylarıyla beraber etkisi altına girdiğimiz sıcak havalar, sağlığımız açısından ciddi sorunlar oluşturabilir. Ancak bu sorunlara tedbir almak tamamen sizin ellerinizde. Öncelikli olarak tatil yapacaksanız, tatil bölgenizi iyi seçmeli ve ona uygun plan yapmalısınız. Gideceğiniz yerin iklim özelliklerini bilmeli, güneşin en etkili olduğu saatlerde dışarıda olmamalısınız.

Beslenmenize çok dikkat etmelisiniz. Yaz aylarında beslenme alışkanlığı çok önemlidir. Özellikle hayati bir öneme sahip olan suyu yanınızdan ayırmamalı, bol bol tüketmelisiniz. Yaz mevsiminde vücudunuz çok su kaybedeceği için bu konuya dikkat etmelisiniz. Günde en az 2 litre su tüketmelisiniz. Spor yapıyorsanız, tüketilecek su miktarını biraz daha artırmalısınız.

Yaz mevsiminin ve özellikle bizim toplumumuzun milli içeceği olan ayranı can dostunuz olarak bilmelisiniz. Mineral dengesini koruyan ayranı sık sık tüketmelisiniz. Bu açıdan oldukça önemli bir etkiye sahip olan ayran, tansiyon rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir.

Eğer alkol kullanan biriyseniz, alkol içmeye gündüzden başlamamalı ve bunu mümkünse tok karnına tüketmelisiniz. Aksi takdirde mide problemleri çekebilirsiniz. Aslında alkolü hiç tüketmemek sağlık açısından en yararlı olanıdır. Bunu beceremiyorsanız tüketeceğiniz alkol miktarına çok dikkat etmelisiniz.

Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan meyve ve sebzeler tüketmelisiniz. Su kaynağı bakımından zengin olan meyveleri sık sık yemelisiniz. Tükettiğiniz tavuk ve et ürünlerine çok dikkat etmeli, tazeliği konusunda emin olmalısınız. Zira çok ciddi rahatsızlıklar çekebilirsiniz.

Yaz mevsiminin habercisi olan aşırı sıcaklar ve onun kaynağı olan güneş, cildimiz ve sağlığımız açısından zararlıdır. Çok fazla güneş ışınlarına maruz kalmamakta fayda vardır. Güneş problemlerine karşı alabileceğiniz bazı önlemler:

Uzmanların bu konuda sıklıkla uyardığı saat aralıklarını göz önünde bulundurmalısınız. Saat 11.00 ile 15.00 arasında yani güneşin en tepede olduğu konumda güneş ışınlarına maruz kalmamalısınız. Bu durum cildinizin tahrip olmasına ve bundan daha da ileriye gidebilecek rahatsızlıkların doğmasına sebebiyet verebilir.

Eğer güneşlenmeyi seviyorsanız mutlaka bir güneş kremi edinmelisiniz. Ancak bu konuda doğru bilinen bir yanlışı aktarmak isterim. Güneş kremlerinin içeriğinde bulunan faktör, oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Ancak bir güneş kremi ne kadar fazla faktörlü ise o kadar çok iyidir gibi bir düşünce tamamen yanlıştır. Bunun gerçek anlamı şudur: Güneş kremi eğer 30 faktörse, cildinize sürdüğünüz bu yağı sık sık yenilemeniz gerekmektedir. Ancak sahibi olduğunuz bir güneş kremi 50 faktör ise biraz daha geç yenileme imkanınız vardır. Korumaları eşit olacaktır. Sadece yenileme süreleri farklılık gösterecektir. Ancak bu durum ise, suya temas edildiği anda eşit duruma gelir ve güneş kreminin kaç faktör olduğunun bir anlamı kalmaz. Sudan çıktığınızda tekrar yenilemeniz gerekir.

Güneşin neden olduğu en ciddi rahatsızlıklardan biri ise beyin kanamasıdır. Bu nedenle kronik rahatsızlıkları olanlar, daha önce böyle bir rahatsızlık geçirmiş olanlar, damar sertliği bulunanlar ve yüksek tansiyona sahip olanlar güneşin en tepede olduğu zamanlarda dışarıya çıkmamalıdırlar. Aksi takdirde çok ciddi problemlerle karşı karşıya kalabilirler.

Son olarak güneşten korunmak adına bir güneş gözlüğü ve şapka edinmenizdir. Hayati bir öneme sahip olan güneş gözlükleri çok ciddi araçlardır. Gözünüzün aşırı sıcaklardan katarakt olma riskini ortadan kaldırır. Bu nedenle güneş gözlüğü seçimine son derece dikkat etmeli ve üzerinde tescil numarası olan plastik camdan yapılmış gözlükleri tercih etmelisiniz. Bunun yanında gözlerinize yakın duran ve başınızı tamamıyla kaplayan bir şapka edinmelisiniz. Diğer bir deyimle, başınıza güneş geçmesini engellemek adına şapka çok ciddi bir etkiye sahiptir.

Yorum yapın