Yaz Mevsiminde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır ?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Yazın havaların ısınması ile birlikte ciltte bir takım değişimler olur. Bu sebeple kullanılan makyaj malzemeleri ya da bakım ürünleri de değişmek durumundadır. Sıcak hava ile birlikte gözenekler genişler ve cilt yağlanır. Daha önce kullandığınız bir ürüne cildiniz tepki verebilir. Bu gibi durumlar sizi şaşırtmasın. Yazın cildin yağ üretiyor olması kuru ciltler için sorun teşkil etmezken cildi yağlı olanlar için daha da istemeyen bir durum oluşur.

Çünkü kimse girdiği bir ortamda yüzü parlasın istemez. Yağlanan cilt sivilcelere ve deri döküntülerine davetiye çıkarır. Cilt daha fazla terler ve vücut su kaybeder. Yağ ve ter ciltteki gözenekleri tıkadığı için yaz aylarında bilinçli bir şekilde cildin temizlenmesi ve gözeneklerin açılması gerekir. Önceden kullandığınız temizleyici ürünler yaz aylarında işinize yaramayabilir.

Cildin yazları yağ üretimi arttığından yağ bazlı ürünlerin kullanımı yanlış bir davranış olacaktır. Yağ salgısının fazla olmasından dolayı cildi kurutucu ürünler de işinize yaramayacaktır çünkü kuruyan cilt denge adına yağ salgılayacaktır. En doğru hareket cilt tipinize uygun ürünler kullanmanız olacaktır. Yaz ayları için su bazlı nemlendiriciler size önerilebilir. Bu tarz ürünler hafif olduğu için cilde ağırlık vermezler.

Yaz aylarındaki en büyük kurtarıcınız güneş kremleridir. Güneş koruyucunuzu makyaj yapacaksanız eğer makyajdan önce kullanmanız tavsiye edilir. Güneş kremini alırken bilinçli olmak gerekir çünkü ciltte rahatsızlık verecek bir his bırakmaması gerekir. Rahatsız bir his bırakan kremler gözenekleri tıkar. Seçilen kremin uzun süreli kullanıma yönelik ve terle akmayan bir krem olması gerekmektedir. Güneş kremlerini kullanmak doğru güneş kremini seçmek kadar önemlidir. Kremi sürerken çok bol sürmemeli ve cildi boğmamalıyız. Yüz ve boyun bölgesine sürülecek krem toplamda bir fındık büyüklüğünde olmalıdır.

Yorum yapın