Yazarak Çalışmak Nedir?

Yazarak çalışmak benim için ve pek çok insan için değerli, önemli bir yöntem. Bunu açıklarken bilimsel verilerden değil yaşantısal birikimimden yararlanacağım. Şimdiye değin OKS, YGS-LYS, KPSS (GK-GY, Eğitim Bilimleri), ALES gibi sınavlara girdim. OKS’de yaşadığım büyük hüsran hariç diğerlerinde kayda değer bir başarı elde ettim. Nasıl elde ettiğimizi bir ele alalım.

OKS’den kötü bir puan aldığımdan Endüstri Meslek Lisesi’nde okudum burada yaşamdan tamamen ümit kestiğim sıralarda bir arkadaşımın farklı bir yöntemle ders çalıştığını gördüm. Bir defter sayfasını makasla 8 eş parçaya bölmüş ve bunlardan toplayıp 32 küçük sayfayı zımbalayarak minik defterler elde etmişti. Bir bakıp inceledim, bir dersin bir konusunu ya da birden fazla konuyu bu minik defterlere yazmış ve kullanışlı bir şekilde tasarladığı için sürekli yanında taşıyordu, böylece her boş zamanında bu defteri açıp konuyu tekrar edebiliyordu.

Bu yöntemi çok başarılı buldum. Eve gidince hemen aynısından yaptım ve konuları tekrar etmeye başladım. Yılın sonunda gerçekten işime yaramış ve bana YGS-LYS sınavını kazandırmıştı. Bu minik defterleri halen saklıyorum. Aradan 4 yıl geçtikten sonra KPSS sınavı geldi bu sınav için de yazarak çalışma yöntemini güncelledim. Bu sefer Eğitim Bilimleri Kpss için bir portfolyo dosya aldım her ders için ayrı ayrı A4 kağıtları ile tutulmuş notlar oluşturdum. Ve yine bir şekilde sınavı başarmış bulunduk.

Burada size şunu tavsiye edebilirim: “Öncelikle nasıl daha iyi öğrendiğinizi keşfedin. Yazarak mı, okuyarak mı, ikisi birlikte mi? Eğer nasıl daha iyi öğrendiğinizi biliyorsanız zaten işiniz kolay ancak bilmiyorsanız bunu keşfetmek için farklı çalışma yollarını araştırmanız gerekir.”

Geldiğim noktada çalışmak istediğim konuyu düzenli bir şekilde yazıyorum ve sonra yazdığım bu konuyu saatlerce, günlerce, defalarca tekrar ediyorum. Öyle ki bu konu artık aklınıza kazınıyor. Örneğin Eğitim Bilimlerinden yazdığım notlara çalıştığım için herhangi deneme sınavında bir soruyu gördüğümde direk o konuyla ilgili yazdığım sayfa gözümün önüne geliyordu. Gözümde o kısım öyle net canlanıyordu ki sözcük sözcük anımsıyordum. Siz de denemeler yaparak nasıl daha iyi öğrendiğinizi keşfedebilirsiniz.

Özellikle dil öğrenmede yazarak çalışma ve sürekli tekrar yapmak çok önemlidir. Dil öğrenme de ezber kaçınılmaz bir gerçek olduğu için buna mecbur kalıyoruz. Her ne kadar farklı öğrenme yöntemiyle ezberlemeden dil öğretmeye çalışan kitaplar olsa da başarılı olduklarını söyleyemeyiz. Bu nedenle elinizden geldiğince yazarak çalışmak ve tekrar etmek için kendinize uygun bir yöntem bulun.

Sayfa sayfa koparıp uğraşmak istemiyorsanız eğer size bir kırtasiyede tesadüfen denk geldiğim “yabancı dil kelime fihristini” öneririm. Fiat olarak 5 tl civarında ve yabancı sözcük-Türkçe anlamı gibi şablonlar zaten defterde hazır bulunuyor. Her boş zamanınızda alıp tekrar edebilirsiniz. Unutmayın ki dil öğrenmenin en önemli kısmı sözcük bilgisidir, ne kadar çok sözcük bilirseniz o kadar iyi anlarsınız.

Yorum yapın