Yeni Bir Dil Öğrenmek İçin 10 Ücretsiz Kaynak Nedir?

Geçtiğimiz üç yıl boyunca Japonca öğrenmeye çalışıyorum ve aklıma gelen her stratejiyi denedim: Japon televizyonunu seyretmek, suşi şefleri ile sohbet etmek, pahalı bir topluluk kolej sınıfına katılmak vb. Hala akıcı değilim, ama oldukça iyi okuyabilir ve zaman zaman Japon şakalarını anlayabilirim.

Neyse ki, yeni bir dil öğrenmek için en iyi araçlardan bazıları tamamen ücretsizdir. İşte on ücretsiz araç. Aslında hepsi eşit derecede işe yarar değil. Listenin sonunda içlerinden hangilerinin en iyi olduklarını açıklayacağım.

Google Translate

Google Çeviri, araçların geri kalanı için önemli bir yardımcıdır. Doğrudan ondan öğrenemezsiniz ve bazen çevirileri korkunçtur, ancak sizi zorlu işlerden kurtarır. Google, yaygın olarak kullanılan ve genelde ücretsiz olan sözlük uygulamalarının aksine, tüm cümleleri ve paragrafları çevirir.

Buluşmalar

Meetup.com’da, şehrinizde düzenli olarak gidebileceğiniz bir dil grubu toplantısı bulabilirsiniz. Örneğin, ben bazen haftalık Japonca dil grubuna giderim. (Unutmamanız gereken detay, bazı grupların üyelik ücreti alıyor oluşları.) Bu gruplar eğlenceli ama öğrenilmek istenen dile göre kalitesi de değişiyor. Gruplara, genelde İngilizce öğrenmek isteyen kişileri çekmeye çalışıyorlar. Bu bir bakımdan iyi ama bir süre sonra sürekli İngilizce konuştuğunuz için size sıkıcı gelmeye de başlayabiliyor.

Anki

Anki, PC, Mac, Linux ve Android için kullanılabilen ücretsiz bir flash kart uygulamasıdır. (IOS sürümü 20 $.) Gönüllüler düzinelerce dil için flash kart destesi oluşturmuşlar. Anki, Aralıklı Tekrarlama Sistemi’ni kullanır; Bir kartı kaçırdığında, bilene kadar aralıklı olarak sana gösterir. Kelime haznesini geliştirmek veya yeni alfabeler öğrenmek için, çok iyi bir uygulamadır.

Byki Ve Halk Kütüphanesindeki Diğer Ücretsiz Şeyler

Halk kütüphaneniz, Byki’ye, bir dizi dil öğrenme kursuna veya benzer seçeneklere ücretsiz çevrimiçi erişim sağlayabilir.

Bloglar

Blogcuların çoğu, sizi motive etmek için iyi dilleri öğreniyorlar, ancak ben, öğrenmek istediğiniz dilde yazılmış bloglardan bahsediyorum. İlgilendiğiniz bir konu hakkında yeterli miktarda dil öğrendikten sonra, Google’a bu konuyla ilgili blogları araştırın ve bulduklarınızı okumaya başlayın. Google Translate butonundan da durabildiğiniz kadar uzak durun.

Çevrimiçi Dil Değişimi

Bazı web siteleri, insanların birbirlerinin konuştuğu dili pratik yapmaları için Skype üzerinden buluşmalarına yardımcı olur. Bu web sitelerinden biri, The Mixxer’dır. İtalyanca öğrenmek istiyorsanız, İngilizce öğrenmek isteyen bir İtalyan konuşmacısı bulabilirsiniz. Her dile 30 dakika harcayarak bir saatliğine Skype’a randevu ayarlayın. Ayrıca; web sitesinde, hedef dilinizde bir blog yazabilirsiniz ve insanlar hatalarınızı çok kibar ve cesaret verici bir şekilde düzeltirler.

Üniversite Dil Değişimi

Birçok üniversite, uluslararası İngilizce öğrenen öğrenciler, mezunlar ve toplumun rasgele üyeleriyle uluslararası öğrencileri bir araya getirmektedir.

Podcastler

Size çeşitli diller öğretmek için tasarlanmış birçok ücretsiz podcast bulabilirsiniz. En iyi dil podcast’lerinde; ana konuşmacı ilginç bir konu anlatır, temel sözdizimini açık bir şekilde konuşabilir, ve konuşma dilinde konuşma becerisi sunar.

Youtube

Açıkçası, zaten dört dakikalık videoları iş başında veya dışarıdayken oturup izliyorsunuz. Bunu neden hedef dilinizle ilgili bir video izleyerek yapmıyorsunuz?

Kitaplar Ve Çizgi Romanlar

Bunlar, bence, dil ediniminde en az takdir edilmiş araçlar. Okumak için ölüp bittiğiniz o kitabın öğrenmek istediğiniz, öğrenmekte olduğunuz dilde alın ve okumaya başlayın. Takıldığınızda, telefonunuzdan takıldığınız kelimelere bakabilir ya da Anki’yi kullanabilirsiniz.

1980’lerde yemek takıntılı gazete muhabirleri hakkında en sevdiğim Japon çizgi roman serilerini okuyarak saatler geçirirdim ve bunun sonucunda beni 80’lerden bir kadın muhabir gibi gösterecek birçok tabir kullanıyorum.

Acı Gerçek

En iyi ve hızlı şekilde dil öğrenmenizi sağlayacak yöntemler, sizi başkalarının önünde utandıran ve/ veya beyninizi aşırı zorlamanız gereken yöntemlerdir. Bunu hepimiz biliyoruz. Mixxer tamamen ücretsizdir ve muhtemelen bugün kendinize konuşmak için bir dil partneri bulup sohbet etmeye başlayabilirsiniz. Kendini kötü hissedebilirsin ama partnerinde öyle hissedecektir. Birbirinizin hatalarını düzeltin ve bunu eğlenerek yapın. Hedef dilinizde hoşunuza giden bir kitap satın alın. Bunlar, Almanca Harry Potter ya da Korece Grinin Elli Tonu olabilir. Anki’de her gün en az yirmi kart okuyun, farkı hissedeceksiniz.

Tüm bunlarla uğraşmak kolay olmayabilir ama günün sonunda beş kuruş ödemeden yeni bir dil öğrenmeye bir adım daha yaklaşmış olacaksınız.

Yorum yapın