Yeni Bir Dünya!

South Wales Üniversitesi‘ndeki astronomlar tarafından yapılan bir tespite göre dünyanın 5 katı büyüklüğünde yeni bir gezegen ortaya çıktı. Henüz Mars’a ayak basma çabaları sürdürülürken yeni bir gezegenin ortaya çıkması şaşkınlıkla çalışmaları üzerine çekti diyebiliriz.

Günümüzde 2014 yılına kadar henüz dünya ile aynı özelliklerde bir gezegen bulunamadı ve dünyamız her geçen gün kirlenmeye, yok olmaya doğru adım atıyor. Araştırmacılar yeni bir gezegen arama çabası içerisinde fakat henüz bir haber bulunmamaktaydı, ta ki şu ana kadar.

South Wales Üniversitesi’ndeki çalışmalar sonucu dünyadan 16 ışık yılı uzakta Gliese 832c ismi verilen yeni bir gezegen keşfedildi. Gliese 832c özellikleri dünya ile hemen hemen aynı, atmosferi yoğun, su ve kara dağılımı dünyaya benzemekte. Gliese 832c gezegeninin tek farklı yanı dünyadan tam 5 kat daha büyük olması diyebiliriz.

Kütle ve boyut olarak dünyanın 5 katı büyüklüğünde olan Gliese 832c gezegeni güneşin yarısı kadar bir büyüklüğe sahip. Şuana kadar dünyaya en çok benzeyen gezegen olma özelliğine sahip tek gezegen olan Gliese 832c kırmızı cüce yıldızı adı verilen bir yıldız etrafında dönmekte, yörüngesini 35 günde tamamlayan bu gezegene ayak basmak için çalışmalar sürdürülüyor, tabii daha Mars çalışmalarının hala bitmediğini düşünürsek Gliese 832c gezegenine ulaşmak oldukça zor olacak gibi gözüküyor. Gezegenin bir diğer özelliği de kendi güneşinden bizim ihtiyaç duyduğumuz seviyede enerji alması. Gelişmeler için takipte kalınız.

Yorum yapın