Yeni Kimlik İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yeni tip kimlik belgesi için 2020 yılında istenen evraklar Nüfus ve Vatandaşlık İşleri müdürlüğü tarafından ilan edilmiştir. Yeni kimlik için gerekli evraklar e-devlet uygulamasının gelişmesi ve vatandaşlık bilgilerinin online ortama aktarılması ile artık çok daha az ve sade hale gelmiştir. Örneğin eskiden istenen ikametgah veya muhtar kağıdı gibi belgeler artık tarihe karışmıştır. Artık vatandaşlar internet randevusu aldıktan sonra bir resim ve kimlik belgesi ile yeni kimlik kartı alabiliyor.

Yeni Kimlik Belgesi İçin Hangi Evraklar İstenir?

Yeni nüfus cüzdanı almak isteyenlerin hazırlaması gereken evraklar şu şekildedir:

  • Yeni kimlik kartı randevusu alınırken verilen sıra numarası,
  • Eski tip nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport veya resmi kimlik belgesi
  • Pasaport işlemlerinde de kullanılan tip iki adet biometrik resim,

Yeni kimlik başvurusunda 15 yaşından küçük çocukların biometrik resim kullanmasına gerek yoktur. Ancak şayet anne baba talep ederse bu çocukların kimliklerinde de biometrik resim kullanılabilir.

TC kimlik kartı başvuru sırasında aynı anda görevli tarafından hazırlanarak başvuru sahibine teslim edilir. Sonradan teslim edilmesi veya kargo ile yollanması söz konusu değildir. TC kimlik kartlarının geçerlilik süresi ise 10 yıldır.

Yeni Kimlik Belgesi Ücreti Nedir?

Yeni tip kimlik belgesi almak için ödenecek ücretler kimliğin ilk defa veya kayıp sebebiyle mi değiştiğine göre farklılık gösterir. Yeni kimlik belge ücretleri aşağıdaki gibidir:

  • Doğum sebebiyle alınacak yeni kimlik kartı ücreti 25 TL,
  • Eski tip nüfus cüzdanını yeni tip kimlikle değiştirme bedeli 25 TL,
  • Eski tip nüfus cüzdanının kaybedilmesi durumunda yeni tip kimlik bedeli 25 TL,
  • Yeni tip kimlik kartının kayıp nedeniyle değiştirilmesi bedeli 50 TL.

Yeni kimlik için gerekli evraklar bu koşulların hangisi olursa olsun aynıdır. Ancak sadece doğum sebebiyle alınan ilk kimlikte hastane tarafından hazırlanan doğum belgesi de gerekmektedir.

Söz konusu kimlik kartı ücreti banka şubelerine yatırıldığı gibi internet bankacılığı aracılığı ile de ödenip kimlik kartı başvurusu yapılabilir.

Yeni Kimlik Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeni tip kimlik belgesi almak için başvuru yapmak isteyen vatandaşlar iki yol kullanabilir:

  • https://randevu.nvi.gov.tr/ web sitesinden online olarak yeni kimlik randevusu alınabilir.
  • 199 numaralı telefondan telefonla randevu alınabilir.

https://randevu.nvi.gov.tr/ sitesine girildiğinde sol üstte bulunan randevu seçeneği tıklanırsa çıkacak seçenekler içerinde ilk olarak TC Kimlik Kartı seçeneği çıkacaktır. Bu seçenek tıklandığında ad, soyad, TC no, doğum tarihi bilgilerinizi girip sonraki sayfada randevu tarihini ve bir sonraki sayfada da randevu yerini seçebilirsiniz.

TC kimlik kartı tüm illerde yer alan ilçe nüfus müdürlüklerinden alınmaktadır. Her vatandaş hangi nüfus müdürlüğünden alacağını kendisi seçebilir. Yaşadığı yere bağlı nüfus müdürlüğüne gitmek zorunluluğu yoktur. Online veya telefonla randevu alındıktan sonra vatandaşa bir randevu numarası verilir ve aynı zamanda bilgilendirme SMS mesajı yollanır. Randevu gününde seçtiği ilçe nüfüs müdürlüğüne giden vatandaş sıra numarası ve gerekli evraklar ile işlemlerini tamamlayıp yeni kimliğini alır.

Yeni Kimlik Belgesi Almak İçin Son Tarih Nedir?

Eski tip kimlikleri yeni tip kimlik belgesi ile değiştirmek için son gün devlet tarafından 31 Aralık 2023 yılı olarak belirlenmiştir. Ancak bu konuda yasal bir zorunluluk yoktur. Bir çok yerde yeni kimliklerin zorunlu değişim tarihi 2020 yılı sonu veya 2023 yılı sonu gibi görünse de her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı süre kısıtlaması olmaksızın yeni kimlik için gerekli evraklar ile birlikte başvuru yapıp nüfus kartını değiştirebilir.

Yorum yapın