Yeni Web Sitesi Gerçek Zamanlı Coronavirus Salgınını İzliyor

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Çin’deki Wuhan şehrinde merkezli tehlikeli koronavirüs salgınından habersiz olmak için çok izole bir kayanın altında yaşıyor olmalısınız. Hastalık binlerce kişiye bulaştı ve 100’den fazla kişi öldü. Johns Hopkins Üniversitesi’ndeki araştırmacılar salgını izlemek ve görselleştirmek için yeni bir araç yarattı. Yanlış bilgilerin yayılmasının kolay olduğu bir dünyada, bunun gibi güvenilir ve kolayca sindirilebilir bir kaynağa sahip olmak gerekli olabilir.

Çin’in salgını gizli tutmaya çalıştığı ve virüs hakkında sosyal medyada yayın yapan insanları tutukladığı iddia edildi. Bununla birlikte, koronavirüs enfeksiyonlarının hızla yayılması kısa sürede gizlenmeyi imkansız hale getirdi. Çin hükümeti sonunda, durumun üstesinden gelmeye çalışırken Wuhan şehrini mühürledi, ancak birçok insan bu olaydan önce şehri terk etti. Çevre iller birkaç düzine enfeksiyonu doğruladı ve Tayland, Japonya ve ABD gibi diğer ülkelerde birkaç vaka var.

Koronavirüsler insanlarda solunum yolu enfeksiyonlarının yaygın bir nedenidir – “soğuk algınlığına” neden olabilecek patojenlerden biridir. Ancak, bazı suşlar çok daha tehlikeli olabilir. Örneğin, 2003 SARS salgını SARS-CoV adı verilen bir koronavirüs suşuydu. Yeni suşun süslü bir kısaltması yok. Sadece Roman koronavirüsü (2019-nCoV) olarak bilinir. 4.000’den fazla enfeksiyondan 106’sı öldü ve sadece 79’u tamamen iyileşti.

Bir koronavirüs kesiti. Kaynak: Bilimsel Animasyonlar / CC BY-SA 4.0

Johns Hopkins coronavirus aracı, enfeksiyonları doğrulanmış alanları gösteren daireleri içeren bir harita gösterir. Bir dizi enfeksiyon, ölüm ve iyileşme elde etmek için her birini tıklayabilirsiniz. Daha küçük paneller haritayı, en çok ve en az vakadan organize edilen bölgelerin listesi, zaman içindeki enfeksiyonların grafiği ve koronavirüsün çarptığı tüm ülkelerin bir listesi gibi ek verilerle çevreler.

İzleyici, mümkün olan en güncel resmi bilgilerle güncellenir. Bazı uzmanlar, gerçek enfeksiyon sayısının bildirilen toplamdan çok daha yüksek olduğundan endişe duyuyor, ancak bu en iyisi. Tıp camiası, bu salgının nasıl oynayacağı konusunda henüz bir fikir birliğine varmadı, ancak çoğu bunun SARS’tan daha az şiddetli olacağını düşünüyor gibi görünüyor. Aklınızı kolaylaştırmak için izleyiciye göz atabilirsiniz ve muhtemelen yüz maskesini kırmak zorunda kalmazsınız.

Yorum yapın