Yerli Otomobil Parçaları Yerli Mi?

Türkiye’nin uzun yıllardan beridir sevdası olan yerli otomobil tutkusu son mu bulacak. Yerli otomobil konusunda insanların aklına ilk gelen sorulardan birisi yerli otomobil parçaları yerli mi ? diye soruların gelmesi gayet normaldir. Türkiye’nin yüzde yüz yerli otomobil yapabilecek deneyim ve tecrübesi şuan için mevcut olmadığı için Türkiye otomobil konusunda dış yardımlara muhtaç. Ama Türkiye elektrik otomobil üretmeye çalışması vatandaşlarda pozitif bir izlenim yaratmakta. Günümüzde Tesla dışında elektrikli araç üretme konusunda kendine yer edinmiş bir firma bulunmamaktadır. Tabi ki otomobil yüzde yüz yerli olması önemli. Eğer bir ürün veya mal yüzde yüz yerli olursa onun fiyatı daha uygun olacaktır. Ama Otomobil sektöründe yüzde yüz yerli bir araba çıkarmak çok zordur. Şuan bildiğimiz çoğu firma yüzde yüz yerli ürün değildir. Son olarak Türkiye’nin çıkardığı elektrikli araç olan TOGG’ da tam manasıyla yüzde yüz yerli değildir. Ama TOGG’ un çoğu parçası yerlidir. Tasarımı İtalyan bir firma tarafından yapılmıştır. TOGG’ un basın sözcüleri tarafından açıklanan açıklama TOGG’ un motorunun yüzde yüz yerli olmasıdır.

TOGG’ un Parçaları Ne Kadar Yerli?

Günümüzde çoğu otomobil devi üreticisi yüzde yüz yerli bir araba ortaya koyamamaktadır. Yüzde yüz yerli olması demek aracın hiçbir dış yardıma gerek duymadan kendi deneyimiz ve imkanlarınız ile bunları yapmalısınız. Türkiye’nin otomobil konusunda deneyim ve tecrübesi olmamasından dolayı diğer yabancı ülkelerden destek alması gayet normal karşılanacak bir durumdur. Yeri otomobil parçaları yerli mi ? Diyen Türk halkının bu soruları yöneltmeleri son derece normal karşılanmalıdır.

TOGG’UN Fiyatı Ne Kadar Olur?

Togg’un fiyatı konusunda TOGG üreticileri arabanın piyasa sürülmeden önce fiyat vermemektedir. Çünkü Togg’un fiyatını etkileyen etmenlerden biride ülkemizde ki döviz kuru. Döviz kurunun Togg tam anlamıyla seri üretime geçip piyasaya sürülmesine kadar ne kadar değişiklik göstereceği bilinmemektedir. Eğer döviz kurları düşerse Togg’un fiyatı olumlu yönde etki edecektir. Eğer ki döviz kurları yükselirse Togg’un fiyatını negatif yönde etki edecektir.

Yorum yapın