Yerli Otomobil Üretim Yeri Belirlendi (Togg)

Yerli otomobil üretim yeri kesinleşti. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), elektrikli yerli otomobil üretim yeri için Bursa’nın Gemlik ilçesinde fabrika kuracağını açıkladı.

Şu an askeri alan olarak kullanılan yer, sanayi alanına dönüştürülmesi yönelik plan değişikliği, Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oy çokluğuyla kabul edildi. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) kullanımına verilen 4 milyon metrekarelik yerin 1 milyon metrekaresi, yerli otomobil üretim tesisine ayrılacak.

Yerli otomobil ile ilgili açıklamalarda bulunan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı olan Alinur Aktaş, Gemlik ilçesinde yapılacak fabrikanın hem ana sanayi hem de yan sanayi olarak Bursa ekonomisine güç katacağını belirtti.

Verdikleri kararın hem ülke ekonomisine hem kente hayırlı olmasını söyleyen Aktaş, 12 Mart tarihinde Bursa’da düzenlenecek olan toplantıda fabrika ile ilgili olacak yatırımların bütün detaylarının kamuoyu ile paylaşılacağını ifade etti.

TOGG tarafından 22 milyar TL yatırım yapılarak kurulacak olan fabrikaya devlet tarafından destek sağlanacak. Toplam 4 bin 323 kişinin çalışacağı fabrikada, yılda 175 bin adet üretim kapasitesine sahip olması bekleniyor.

Yorum yapın