Yeşil Çayın Faydaları

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Son yıllarda, gazetelerin, sağlık programlarının ve sağlık köşelerinin popüler konusu hiç şüphesiz ki yeşil çaydır. Yeşil çay uzmanlar tarafından kalp ve damar sağlığından zayıflamaya kadar bir çok konu için önerilmektedir. Yelpazesi en geniş çaylar içinde hiç şüphesiz zirveyi korumaktadır.

Aslına bakılırsa yeşil çay, sıradan kullanmış olduğumuz çayın ta kendisidir. Yeşil çayı ön plana çıkaran özelliği ise işlenme şeklidir. Yeşil çayın işlenme aşamasında daha az oksitlendirilmesi vitamin ve mineral değerlerini korumasına yardımcı olmaktadır. Yeşil çay doğu Asya ülkelerinde, özellikle Çin’de 4000 yıldan fazladır tüketilmektedir. Bilinen en büyük özelliği ise güçlü antioksidanlar barındırmasıdır.

Yeşil Çayın Sağlığımıza Faydaları

Yapılan araştırmalar yeşil çayın antik çağlardan beri, baş ağrısından tutunda, depresyona kadar bir çok alanda tüketildiğini göstermektedir.

Çağımızda yapılan araştırmalar ise yeşil çayın adeta bir mucizevi bitki olduğunu göstermektedir. Yeşil çay kalp ve damar hastalıklarından korunmada, kanserden korunmada, yüksek kolesterolden korunmada, enfeksiyonlu hastalıkların iyileştirilmesinde, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde ki konular başta olmak üzere, daha bir çok alanda şifa kaynağı olmaktadır. Şimdi tek tek ve detaylı bir şekilde yeşil çayın hangi konulara iyi geldiğine bakalım.

Damar Tıkanıklığına Faydaları: Yapılan kapsamlı bir çalışmaya göre, farklı kültürlerde ve farklı beslenme şekline ait insanlar üzerinde araştırma yapılmıştır. Bu çalışmaya göre, düzenli olarak şekil çay tüketmek, damar tıkanıklığı riskini minimum düzeye indirmekte ve koroner arter hastalığına yakalanma oranını büyük ölçüde düşürdüğünü göstermektedir.

Bu çalışmanın vermiş olduğu diğer bir sonuç ise, düzenli olarak yeşil çay tüketmenin kalp krizi riskini oldukça azalttığını göstermektedir.

2006 yılına kadar, yeşil çay üretimi yapan şirketler ambalaj üzerine, yeşil çay kalp krizi riskini azaltır notu düşmekteydiler. Ancak ABD ilaç ve gıda idaresi, şirketlerin bu ibareyi ambalajlarının üstüne yazmasını yasaklatmıştır. Bu durum bazı çevreleri, yeşil çayın kalp krizi üzerindeki etkileri konusunda görüş ayrılığına düşmesine sebep olmuştur. Bu konuda benim görüşüm ne diye düşünürseniz, ben ABD ilaç ve gıda iradesinin kararına katılmıyorum. Sebep olarak, bu kararı ilaç ticareti yapan bir korumun vermesi beni şüphelendiriyor. Nede olsa, büyük bir rant kapısı diyorum, konunun düşünülmesini siz değerli takipçilerimize bırakıyorum.

Kolesterole Faydaları: Yapılan bir çok araştırma, düzenli olarak yeşil çay tüketmenin, kötü kolesterolü düşürdüğü sonucunu göstermektedir. Bu ek olarak iyi kolesterolü de yükselttiğini gösteriyor.

Yüksek Trigliseride Faydaları: Trigliserid kanda dolaşan yağ türlerinden biridir. Trigliseridin miktarının kanda artması sonucu, damarlarda plak oluşumuna bağlı olarak tıkanıklıklar meydana gelmektedir.

Yapılan bir çok araştırma, yeşil çayın trigliserid seviyesini düşürdüğünü göstermektedir. Yemeklerden sonra kandaki trigliserid oranlarında yükselme meydana gelir. Trigliserid miktarının yüksek ise, yemeklerden sonra 1 bardak yeşil çay tüketmeye dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Diyabete Faydaları: Yeşil çayın diyabet için etkileri geleneksek olarak uzun yıllardır bilinmektedir. Yeşil çayın kan şekerini düzenlemede önemli etkisi vardır.

Ancak diyabet için ilaç kullanıyorsanız, yeşil çay tüketmeden önce mutlaka doktora danışınız. Kullanmış olduğunuz ilaçlardan dolayı yan etkilere mağruz kalabilirsiniz.

Bağırsak Hastalıklarına Faydaları: Bu konuda kapsamlı olarak çalışmalar yapılmamıştır. Ancak yapılan bazı çalışmalar yeşil çayın, Crohn hastalığı ve ülserarif kolit gibi bağırsaklarda ortaya çıkan, iltihaplı hastalıklara iyi geldiğin göstermektedir.

Saça ve Cilde Faydaları: Güzellik uzmanlarının hemen hemen hepsi, yeşil çayın cilt ve saç sağlığı için iyi olduğunu söylemekte ve tavsiye etmektedir.

Yeşil çay ile düzenli olarak saçı durulamak, saç derisinin kuruluğu götürmekte ve kepek oluşumunu büyük oranda azaltmaktadır.

Yeşil çay yüksek miktarda antioksidan barındırdığından dolayı, serbest radikaller ile mücadele ederek, cildin yaşlanma hızını düşürmektedir.

Yeşil Çayın Kansere Etkileri

Kanser: Yapılar bir çok çalışma ve istatistik, düzenli olarak yeşil çay tüketen Japonya ve Çin’de kanser vakalarının, diğer ülkelere oranla daha düşük olduğunu göstermektedir.

Yeşil çayın kanser üzerine etkileri hakkında yapılan çalışmalar ise, yukarıda vermiş olduğumuz istatistikleri doğrular durumdadır. Yeşil çayda bulunan polifenonler, kanserli hücrelerin temizlenmesini ve kanserli hücrelerin oluşumunun önünü kesmektedir.

Mide Kanseri: Yapılar bazı araştırmalar, yeşil çaydaki polifenonlerin mide kanseri riskini düşürdüğünü göstermektedir. Ancak Japonya’da yapın bir araştırmada, yeşil çayın mide kanseri üzerine bir etkisinin olmadığını göstermektedir. Yeşil çayın mide kanserine faydaları hakkındaki çalışmalar daha çok yenidir. Daha kapsamlı klinik çalışmalar, ilerleyen yıllarda yeşil çayın mide kanserine etkileri üzerinde daha net sonuçlar verecektir.

Meme Kanseri: Yeşil çayın meme kanseri üzerinde etkile hakkında kapsamlı çalışmalar yapılmıştır. Meme kanseri ile mücadele edenler tarafından yapılan araştırma, düzenli olarak yeşil çay kullananların, meme kanserine yakalanma riskini azalttığını göstermektedir.

Yine yapılar bir araştırma, meme kanseri tedavisi görmüş kişilerin, kanserden kurtulduktan sonra, düzenli olarak yeşil çay tüketmesi, hastalığın yeniden nüksetme riskini oldukça düşürdüğünü göstermektedir.

Yapılan büyük ve kapsamlı bir araştırma ise, gündü 3 bardak yeşil çay tüketen kadınların, tüketmeyenlere göre, meme riskine yakalanma riskinin %40 civarında düşürdüğünü göstermektedir.

Cilt Kanseri: Yapılan bilimsel çalışmalar, yeşil çayda bulunan EGCG bileşeninin, cilt kanserine yakalanmak riskini büyük oranda düşürdüğünü göstermektedir.

Yumurtalık Kanseri: Yeşil çayın yumurtalık kanserine etkileri üzerine yapılan araştırmalar, düzenli olarak yeşil çay tüketenlerin, tüketmeyenlere göre, %46 oranında yumurtalık kanserine yakalanma riskini düşürdüğün göstermektedir.

Yeşil Çay İle Zayıflamak

Yeşil çayın son yıllarda bu kadar popüler olmasının sebebi hiç kuşkusuz zayıflamaya olan etkisinden gelmektedir. Yeşil çay metabolizmayı hızlandırarak yağ yakılmasına önemli ölçüde katkı sağlamaktadır.

Şunu da söylemeyi unutmayalım. Beslenme programınızda değişiklik yapmadan, sadece yeşil çay tüketerek zayıflamak mümkün değildir. Yeşil çay, uygulamış olduğunuz diyete eşlik edecek şekilde tüketilir ise etkisini göstermektedir.

Yeşil Çaydaki Kafein Miktarı Nedir?

1 bardak kahve ortalama ( kahvenin cinsine göre farklılık gösterir ) 60 ile 160 mg arası kafein içermektedir. Gazlı içeceklerde bu oran 40 ile 70 mg arasında, çayda ise 20 ile 90 mg arasında değişmektedir.

Tüketmiş olduğunuz kafein miktarını dengede tutmak istiyorsanız, yeşil çayı tüketmenizi tavsiye ederiz. Yeşil çaydaki kafein oranı 6 ile 35 mg arası değişmektedir.

Yeşil Çayın Zararları Var Mıdır?

Tüm bitkisel ürünlerde olduğu gibi, yeşil çayda orantılı tüketilmelidir. Aşırı tüketimler bazı yan etkilere sebebiyet verebilir. Uzmanların yapmış olduğu açıklama göre, günde 5 bardaktan fazla yeşil çay tüketmenin, baş ağrısı, baş dönmesi, reflü ağrıları, uyku problemleri, sinirlilik, kusma, kulak çınlaması ve ishale yol açabileceğini göstermektedir.

Özellikle hamilelik dönemlerinde, düzenli olarak yeşil çay içmeye başlamadan önce, mutlaka doktora danışmanız tavsiye edilir. Az miktarda da olsa, yeşil çayın barındırmış olduğu kafein çocuğunuza zarar verme ihtimali vardır.

Önemli bir noktada, kaygı bozukluğu yaşayanların, kanama sorunu yaşayanların, kalp ritmi sorunu yaşayanların, sürekli ishal olanların, karaciğer hastalığı bulunanların, yüksek tansiyon hastalarının ve kemik rahatsızlığı yaşayanların, düzenli olarak yeşil çay tüketmeye başlamadan önce, mutlaka doktordan bilgi almaları gerekmektedir.

Not: Düzenli olarak ilaç kullananlar (hangi ilaç olursa olsun) düzenli olarak yeşil çay içmeye başlamadan önce, durumu mutlaka doktoruna bildirmesi gerekmektedir.

Makalemiz bilgi amaçlı yazılmıştır. Herhangi bir doktorun tavsiyesi değildir. İyi ve sağlıklı günler dileriz.

Yorum yapın