Yeşil Kahve Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Birçoğunuzun belki de ilk defa duyacağı yeşil kahve faydalarıyla bilinen bir çeşittir. Bu yazımızda size daha faydalı olabilmek adına yeşil kahvenin yararları ve nasıl yapıldığını anlatacağız. Yeşil kahve nasıl yapılır? Yeşil kahvenin yararları nelerdir? Yeşil kahvenin faydaları bu yazımızın devamında olacak.

Yapılan araştırmalar ve incelemeler sonunda yeşil kahvenin bir çok yararı ortaya çıkmıştır. Öyle ki yeşil kahve vücudunuzdaki yağı daha hızlı eriterek yakıyor, bazal metabolizmaya çok önemli derecede etki ederek hızlandırıyor, sahip olduğunuz kalori
miktarını yakarak kilo vermenize yardımcı oluyor, hipertansiyon ve şeker hastalığı gibi problemlere iyi geliyor ve içerisinde bol miktarda antioksidan barındırıyor.

Bir çok kişi yeşil kahvenin farklı bir tür olduğunu zannedecektir. Ancak biz hemen burada açıklayalım: Yeşil kahve normal kahvenin işlem görmemiş saf halidir. Bu nedenle sahip olduğu rengi ile anılarak yeşil kahve adını almıştır. Örnek olarak da yeşil çay ve siyah çayı gösterebiliriz. Aradaki farkı anlamak gönül rahatlığı ile kullanmanızı sağlayacaktır. Yeşil kahve normal kahve ile aynı tür olsa bile hazırlanış bakımından oldukça farklıdır. Yeşil kahveyi nereden alabilirim gibi sorularını varsa artık tüm aktarlarda rahatlıkla bulabileceğinizi söylememizde yarar vardır.

Yeşil kahve normal kahvenin işlem görmemiş halidir. Bu nedenle içerisinde barındırdığı yararlı özleri kaybetmemiştir. Bunu örnekleyecek olursak: Nasıl ki evlerinizde pişirdiğiniz sebze ve meyveler çiğ halinden biraz daha az vitamin ve mineral barındırıyorsa aynı durum kahve içinde geçerlidir. İşlem gördüğünde sahip olduğu özellikleri az da olsa kaybetmektedir.
Yeşil kahve özellikle antioksidan, vitamin ve aminoasit bakımından normal kahveye oranla daha fazla içerir. Yüksek ısı her yiyecekte besin değerinin kaybolmasına yol açtığı gibi kahvede de açmaktadır. Yeşil kahve yüksek ısı yardımı ile kavrulmamaktadır. Bu nedenle içerisinde kaybolmayan bir klorejenik asit mevcuttur.

Klorojenik asit ne işe yarar ve görevleri nelerdir diye bir soru gelebilir aklınıza. Bunu da şöyle cevaplayalım:

Klorojenik asit çok iyi bir yağ yakıcıdır. Yeşil kahvenin neredeyse %50’si klorojenik asit içerir. Yeşil kahve bu özelliği sayesinde çok daha hızlı zayıflamamıza olanak sağlıyor. Unutulmaması gereken bir şey ise yeşil kahvenin içerisinde normal kahveye göre daha az kafein olmasıdır. Yeşil kahvenin klorojenik asit özelliği etkili olabilmesi için bununla birlikte spor da yapmak gerekir. Özelliklerinden ve içerisinde barındırdıklarından bahsettik. Şimdi ise yeşil kahve nasıl yapılır? sorusuna cevap verelim.

Yeşil kahve kullanımı için öncelikle çekirdeklerin öğütülmesi gerekiyor. Bu işlem de bildiğimiz gibi hazırlanmadığını belirtiyor.

1 Fincan Yeşil Çay İçin:

1 Tatlı kaşığı yeşil kahve yeterli olacaktır. Bu yeşil kahveyi cezvenin içine koyuyoruz ve Türk Kahvesi gibi pişirmeye alıyoruz. Kıvama geldikten sonra içime hazırdır. Afiyet olsun. Unutulmaması gereken şey ise: Yeşil kahve görünüm ve tat olarak normal kahveye benzemez. Kokusu da görüntüsü de aynı bir yeşil çayı andırır. Uzmanlar tarafından günlük önerilen kullanım miktarı ise en fazla 2 fincandır. Fazlası her şeyde olduğu gibi zararlıdır.

Yeşil kahveyi hazırladık ve içmeye başlıyoruz ancak yararları hakkında pek bir bilgimiz yok. O zaman bu yazının devamını okumak aklınızdaki tüm soru işaretlerini alacaktır çünkü, şimdi yeşil kahvenin yararları hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

  • %100 Doğal olması kendisine duyulan güveni tam anlamıyla taşıyan bir niteliktedir. İşlevi bu doğrultuda çok etkilidir.
  • Kafein oranı normal kahveye göre daha azdır.
  • Kan şekerini düzenleyici bir etkisi olduğu için şeker hastalarına önerilen bir içecektir.
  • Sinir sistemine bağlı olarak yaptığı beyinsel uyarılar zihninizi hiç olmadığı kadar zinde tutmaya yardımcı olur.
  • Antioksidanların vücut için yararlarını neredeyse her yazımızda bahsediyoruz. Bildiğiniz gibi yeşil kahve bol miktarda antioksidan içerir ve sağlığınız için oldukça faydalıdır.
  • Hepinizin bildiği gibi kahvenin canlandırma ve dinç tutma özelliği vardır. Yeşil kahve ise daha fazla bu etkiye sahiptir ve mayışma, yorgunluk ve uyku halleri gibi durumlarda içmeniz sizi dinç ve diri hissettirecektir.
  • Sahip olduğu özellikler sayesinde verdiği enerji normal kahveye göre 2 kat daha fazladır. Günlük olarak 1 fincan tüketimi tüm gün kaybettiğiniz enerjiyi size geri yükler.
  • Bağışıklık sistemine olan yararları ile bilinir. Birçok araştırma bu konu üzerine yapılmıştır ve bağışıklık sistemini desteklediği ortaya çıkmıştır.

Yorum yapın