Yetim ve Dul Aylığı Nedir, Ne Kadar Oldu, Nasıl Sorgulanır?

Sigortalı vatandaşın vefat etmesi durumunda geride kalan hak sahiplerine yani eş ve çocuklara verilen aylıklara dul ve yetim aylığı denmektedir. Vefat eden kişi kadın ya da erkek fark etmez, çocukları ve eşi bu haktan yararlanabilir.

Çocuklarda da kız ya da erkek ayrımı yapılmaz. Her ikisi de yetim aylığı alabilir.

Ancak kız ve erkek çocukların yetim aylığını ne kadar alacakları konusunda farklılıkları vardır. Kız çocukları bekâr ve çalışmıyor oldukları durumlarda yaş sınırı olmaksızın yetim aylığını alabilmektedir.

Erkek çocukları ise öğrenim görmedikleri durumlarda 18, ortaöğrenim gördükleri durumlarda 20, yükseköğrenim gördükleri durumlarda ise 25 yaşına kadar yetim aylığı alabilirler. 25 yaşını doldurduktan sonra erkek çocukların aylıkları kesilir.

Yetim maaşı hesaplanırken hak sahipleri belirli oranlarda maaş alabilmektedir. Bu oranlar;

  • Vefat eden sigortalının bir çocuğu varsa, çocuğu yüzde %25’ni
  • Vefat eden sigortalının birden fazla çocuğu varsa, çocukları maaşının %25’ni
  • Anne ve babanın vefat etmiş olması durumunda çocuğa %50 oranında maaş bağlanmaktadır. T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen yetim maaşı 2019 yılı itibariyle, yetim aylığı 275 TL idi.

Yetim Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Maaşınızın ne kadar olduğunu, bağlanıp bağlanmadığını ve hangi tarihte alacağınızı e devlet sisteminden kolayca sorgulayabilir ya da dilerseniz bağlı olduğunuz Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına sorabilirsiniz.

E devlet sisteminde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı-Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama menüsünden maaş sorgulaması yapılabilir.

Yorum yapın