Yıllar Geçsede Tekrar İzlenecek Filmler

Sinema’nın kuruluşundan beri binlerce belki de onbinlerce film geldi geçti, ama bazıları var ki akıllarımızın bir köşesinde muhteşemliğiyle takılıp kaldı. Hasılat rekoları kıran, ödüle doymayan öyle filmlerdi ki bunlar; yıllar geçsede izlerken aldığımız zevk asla azalmadı. Aradan geçen onca zamana rağmen izlemekten zevk alacağınız bu filmlerin bir listesini yaptık. Ha burada bazı filmler çıkalı çokça zaman olmadı ama ileride bir gün izlediğinize pişman olmayacağınızı düşünerek listemize ekledik.

7. Koğuştaki Mucize

Kore yapımı olan film Miracle in Cell No 7 bir çocuk aklına sahip olan, haksız yere suçlanan bir baba ile yalnız kalan küçük kızının hikayesini ele alıyor. Ayrıca aynı isimle ülkemizde de bir uyarlaması olan film, dünya çapında oldukça beğenilen bir yapım oldu. İki farklı versiyonuda unutulmaz bir tat bırakıyor.

Joker

Arthur, hayatını hep mutsuz geçiren bir komedyen olmasına rağmen etrafındakilere mutlu gibi kendini göstermektedir. Gündüzleri palyonçoluk yapan Arthur yaşamını bu şekilde idare etmekte hasta annesine bakmaktadır. Fakat içindeki mutsuzluk, kendisini karanlık bir girdabın içeri çektiğinin farkında değildir. Ancak deliğin eşiğinde durmakta olan arthur, Gotham şehrinin yozlaşmışlığına kurban olmaktansa, bu eşikten atlamaya karar veriyor. DC evreninin ana hikayesinden bağımsız olarak senaryolaştırılan filmde arthur’un Jokere dönüşme hikayesini izliyoruz.

Yeşil Yol

1999 yılında çekilen yeşil yol fantastik bir dram filmidir. Stephen King romanından uyarlanan bir film, filmde suçsuz yere hapishaneye giren John ile gardiyan Paul’un dramatik öyküsünü anlatıyor.

Inceptıon (Başlangıç)

Merikan yapımı bilim kurgu filmidir. En iyi korkutucu sahne dalında MTV film ödülü almıştır, Leonardo Di Caprio ” Dom Cobb” karekteri ile karşımızda , Cobb çok yetenekli bir hırsızdır, zihnin en karanlık yerlerindeki sırları çekip çıkararak onları çalmaktadır. Bu esrarengiz biçimdeki yeteneği kurumsal casusluk dünyasında yer almasına sebep olmuştur, heyecanın bitmediği bir bilim kurgu filmidir.

Man From Earth (Dünyalı)

John Oldman, bir üniversitede profesörlük yapmaktadır, ama görevinden ayrılarak başka bir yerde yaşamaya karar verir. Bu ani taşınma işini merak eden arkadaşları John a nedenini sorarlar, fazla gizliyemiyeceğini düşünen John 14.000 yıldan beri yaşayan ve yaşlanmayan bir ölümsüz olduğunu açıklar, arkadaşları John delirmiş olduğunu düşünselerde, doğru olabileceği ihtimalini de göz ardı edemiyorlardır.

Kelebek Etkisi

Even, çocukluğunda yaşadığı kötü olayları zihninden bir türlü atamaz ve bu olaylarla mücadele etmeye çalışır, zihninde mücadele ederken zaman içinde geçmişe gidip olaylara müdahale ettiğini keşfeder. Geçmişteki kötü hatıralarını değiştirmek isteyen Even her şeyin daha iyi olacağını düşünürken kendini bir çıkmazda bulacaktır.

Avatar

Talihsiz bir olayda abisini kaybeden Jake yarı felçlidir, Pandora adındaki bir gezegende misyonunun başına geçmeye karar verir. Gezegende Navi adında nesli tükenmekte olan bir halk yaşamaktadır. Nesli tükenmekte olan halkı insan özelliğiyle birleştirip, Pandora’ ya göndereceklerdir.

Esaretin Bedeli

1994 yapımı olan film, Andy adındaki bir bankacı karısını ve sevgilisini öldürmekle suçlanır, cezaevinde 20 yılını geçiren bankacının masumiyetini ispatlama hikayesini anlatmaktadır.

Titanic

Titanic doğaya ve insanlığa karşı sanki gövde gösterişi olan kusursuz olduğu düşünülen bir yolcu gemisidir, ilk yolcularını da alarak yolculuğa çıkar. Gemide Amerika’ ya gitmekte olan Jack ile nişanlısı ve annesiyle birlikte yolculuk yapan Rose adlı bir genç kızın duygusal ve dramatik öyküsünü ele alıyor.

Makas Eller

Edward’ ı yapan mucit işini tamamlamadan, hayatını kaybeder, Edward’a geçici olarak taktığı makas ellerle baş başa bırakmıştır. Kendi başına sakin bir hayat süren Edward, Boggs’ nin evine götürmesiyle normal hayata alışmaya çalışarak toplum içine karışır, ama Edward kendini bazen mutlu edecek, bazen de üzecek olaylar zincirinden habersizdir.

Yorum yapın