Yıllardır Süren Sorun! iOS vs Android

Nedendir bilinmez ama insanlar genel olarak kendi düşüncelerini karşı tarafa bir şekilde kabul ettirmeye çalışır. Tarihin başından beri olan bir süreç bu. Neyse bu felsefik konuları atlarsak, elimizde bir sorun var. iOS vs Android. Hangisi daha iyi? Hangisi daha stabil? … vb gidebilecek sorular bütünü. Daha çok kişisel olarak yaşadığım tecrübeleri anlatmak istiyorum. İlk başta kendi telefonumu almadan önce yani iPhone kullanmaya başlamadan önce Android kullanıyordum. Ve şu kelimeleri söylüyordum. iPhone kullanılmaz, çok pahalı gibi yorumlarda bulunmuştum. Elime fırsat geçti ve kullandım. O zamandan beri Android alsam bile çok fazla kullanamadım. Alıştığın zaman bırakamıyorsun.

YAZILIM-STABILITE

İlk olarak kendi deneyimlediğim kadarıyla, iOS daha stabil. Yani yazılımsal olarak uygulama içinde daha kararlı bir tutum sergilemekte. Dikkat edin hız demiyorum burada. Daha kararlı. Son zamanlarda çıkan Android telefonlar uygulama açılış hızında iPhone telefonları tokatlamakta olduğunu görüyoruz. Ama işin uygulama işine girdiğimiz zaman Android’in pek kararlı olduğu söylenemez. Takılmalara çok takan birisiyseniz, yani uygulamalar yağ gibi aksın diyorsanız iPhone tercih ederdim. Ele alıp ayarları kurcalamayı ve ana ekranınızı özelleştirmeyi filan sevmiyorsanız iOS tam size göre. Biraz rahat takılırım, uygulamaları kapatmam (iOS ram yönetimi Android’e göre farklı işlemekte. İsteyenler için sitemizde bunu ele aldığımız yazımız mevcut.) diyorsanız. iOS tam size göre.

BATARYA

Pek çok iOS kullanıcı bataryalarından şikayetçiydi. Geçmiş zaman kullanıyorum çünkü, Plus modeller ve son çıkan X modelinde bu tür sorunlar kalmamış durumda. Bulunan batarya 1 günü çok rahat çıkartmakta. Android cihazlarda da bataryalar sayesinde 1 günü çok rahat çıkartabiliyorsunuz. Hatta bazı cihazlar içinde bulundurduğu batarya sayesinde 2 güne kadar kullanım süresi sunmakta. Bu konudaki seçiminiz size kalmış.

Ekran-Dokunmatik-Ses

Cihaza o kadar para veriyoruz, premium hissini de yaşatmasını da bekleriz tabi ki. Android tarafına baktığımız zaman birçok bütçeye uygun cihazlar olduğunu görüyoruz. Başlangıç seviyesi, orta seviye ve amiral gemileri gibi tabirler ortalıkta dönüyor. Amiral gemisi dediğimiz cihazlar o premium hissini verebiliyor sadece. Bu konuda da karar size kalmış. iPhone genel olarak tutuş iyi, ergonomik. Ses ve power tuşaları konumu uygun. Home butona hemencecik alışıyorsunuz. Dokunmatik hassasiyeti çok çok iyi hissettiriyor. Bilemiyorum neden, sanki yağ gibi akıyor, farklı bir kullanım rahatlığı var ekranın dokunmatiğinde.

Güvenlik

Güvenlik konusunda net olarak iOS cihazlar daha iyi durumda. Neden derseniz Play Store’da bulunan uygulamaların içine çok rahat zararlı yazılım koyabiliyorlar. Bu durumdabilgileriniz çalınabiliyor, verileriniz başka bir şirkete gönderiliyor olabilir. App Store’a bakarsa durum Android’de olduğu gibi değil. Uygulama markete konmadan önce iyice inceleniyor. Bundan dolayı ben iOS diyorum.

Güncelleme Desteği

Geldik en can alıcı konuya. Güncelleme desteği. iOS 12’yi 2013 yılında çıkmış iPhone 5s’in bile alacağını duymak gayet yeterli bir sebep. Android One cihazlara bile 2 sene güncelleme desteği sunulmakta. Bundan dolayı Android cihaz aldıktan sonra, güncelleme desteğiniz 2 sene sonra kesilecek. Sonrasında root, rom gibi olaylara bakacaksınız. Bunla uğraşmamak ve yıllarca güncel bir yazılım kullanmak istiyorsanız iOS’u tavsiye ederim.

Yorum yapın