Yksye Hazırlanırken Yapılan Hatalar Neler?

Türkiye’nin aydınlık geleceği, selamlar. Biliyoruz ki sınava az bir zaman dilimi kaldı ve sizler de bundan dolayı çok streslisiniz. Hatta bazılarınız gün içinde panikatak geçiriyor, başınız ağrıyor, burnunuz kanıyor. Çünkü kendinize çok fazla stres harcıyorsunuz. Sorumluluklarınız fazla. Aileleriniz sizden bir şeyler bekliyor. Okuldaki ve dershanedeki öğretmenleriniz yine sizden bir şeyler bekliyor ve sizin çok az zamanınız kaldı.

Belki de istediğiniz kadar çalışamıyorsunuz. Tabi ki de olabilir lakin paniğe hiç gerek yok. Kendinizi bu kadar sıkarak aslında iyi bir şey yapmıyorsunuz. Aksine belki de yapabileceğiniz birçok soruyu bu şekilde engellemiş oluyorsunuz. Çünkü stres altındayken bazen bildiğimiz soruları bile yapamıyoruz. Sınava kadar biraz daha sakin olmalıyız.

İstediğimiz yeri kazanamadığımız zaman yine çok büyük bir kaybımız olmayacak. Çünkü biz altyapımız sağlam bir şekilde güzelce çalışmış olacağız. Tabi ki de temennimiz bu sene sınavı kazanmanız. Sınava çok fazla çalışıyorsunuz ve bu günlere kadar geldiniz. Bu günlere kadar gelebildiniz ama hepinizin yaptığı 4 hata var. Bu 3 hatayı yapmazsanız sizin için kesinlikle daha iyi olacaktır.

Yksye hazırlanırken yapılan pek çok hata vardır. Bu hatalardan sıkça rastlananı ise plan ve programa uymamaktır. Örneğin çalışmaya başlamadan önce 25 dakika ders, 5 dakika ara, 25 dakika ders, 10 dakika ara şeklinde plan yapıldığını varsayalım. Fakat planı yapan kişi 15 dakika ders çalıştıktan sonra uzun bir süre ders çalışmıyorsa bu plana uymamak anlamına gelmektedir. Ve aslında büyük bir hatadır.

1- Asla Vazgeçmeyin

Bu zamana kadar çalışmış ama istediği neti alamamış öğrencilerin en büyük hatası vazgeçmektir. Teslim olan öğrenciler artık sınava çalışmazlar. Çalışmayan öğrenci de aslında son dönemlerde biraz da olsa atağa geçer ve doğru olanı o yapar. Çünkü son dakikaya kadar ders çalışabilirsiniz. Çalışmalısınız çünkü algılarınız açık. Çalışmak istediğiniz zaman algılarınızın açık olması sebebiyle çok daha kolay anlıyorsunuz.Eğer ders çalışmayı bırakırsanız maç bitmeden hükmen kaybetmiş olursunuz.

2- Kendinize Hedef Koyun

2 günde bir en az bir adet deneme çözdüğünüzü varsayarak bu denemelerde kendinize bir koşul getirin. Örneğin her denemenizde 1-2 net arttırmayı hedefleyin. Bu koşulla giderseniz, zihninize adeta bir kod işlersiniz ve bundan sonraki denemelerde net sayınızın arttığını gözlemleyeceksiniz. Peki bu neti arttırmak için ne yapılmalı? Soru üzerinden konu çalışabilirsiniz.

3- Arkadaşlar Ve Sosyal Medya

Kendinize şöyle bir basamak koyun. Ya telefon kullanmayın ya da tuşlu telefon kullanın. Eğer telefondan asla ayrılmayacaksanız bile telefon kullanım sürenizi günde minimum süreye düşürmeye çalışın. En azından kalan zamanınızda sosyal medyayı ve arkadaşlarınızı biraz bırakın. Çünkü ders çalışmayı bırakan kesim arkadaşlara yöneliyor. Zaten yapamayacağım diyen kişiler arkadaşlarıyla sohbet etmek, gezmek istiyor.

4- Kendinize Güvenin

Siz her gün okuldaki programınıza göre en az 4 dersten birer farklı konu öğreniyorsunuz. Böyle bir yeteneğe sahipsiniz ve bu yeteneğinizi değerlendirmiyorsunuz. Çok az zamanım var konularım yetişmeyecek diyerek kendinizi yıpratmayın. Siz gerçekten çok değerli bir bireysiniz. Tek eksiğiniz az soru çözmek olabilir, bir konuyu yanlış öğrenmek olabilir o yüzden sorularda hata yapıyo olabilirsiniz. Kendinizi değerlendirin ve daha önceki yaptığınız teknikleri deneyin. Çok az zamanımız olabilir ama siz bu çok az zamanda bir çok şeyi başrabilirsiniz.

Yksye hazırlanırken yapılan hatalar neler? Sorusuna sizler için cevap vermeye çalıştık. Umarız bu yazımız sizlere ışık niteliğinde olmuştur.

Yorum yapın