Yo Yo Sendromu Nedir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Sağlıklı yaşam için kilo kontrolü oldukça önem taşımaktadır. Birçok insan kilo verme konusunda farklı zayıflama metotlarını denemişler ve hayatlarının büyük bölümünü diyet yaparak geçirmişlerdir.

Kimi zaman kiloların fazlasını alarak yo yo sendromuna yakalanarak sağlıksız olarak yaptıkları diyetlerin zararını birçok sağlık sorunu ile karşılaşarak görmektedir.

Yo Yo Sendromuna Neden Olur?

Sağlıksız uygulanan diyetler nedeni ile yağ dokusundan gitmeyen kilolar kasların kaybedilmesi ile kişinin sağlığını yitirmesine neden olmaktadır. Yo yo sendromunun ortaya çıkmasının nedenlerinden biri zayıflamaya yardımcı olan ilaçlar ve bitkilerdir.

Bu tür ürünler sizin kendinizi o an için iyi hissetmenizi sağlar ancak kilo veremediğiniz gibi daha çok kilo almanızda rol oynayabilirler. Uzman birinin önerisi olmadan zayıflamaya çalışmak son derece yanlış bir tutum olacaktır. Bu konuda uzman bir hekim ve diyetisyen müdahalesi ile sağlıklı kilo vermeniz tavsiye edilmektedir.

Yo Yo Sendromu Nedir? Nasıl Ortaya Çıkar?

Ağırlık döngüsü olarak bilinen yo- yo diyeti Kelly D.Brownell tarafından oluşturulmuştur. Diyet yapan kişinin kaybettiği kilolarını koruyamaması ve üstüne kilo alması döngüsünü devamlı yaşamaktadır. Yapılan çalışmalara göre hızlı kilo alma ile hızlı kilo vermenin döngüsünde vücut ağırlığının kontrolünü sağlamak zorlaşır. Obez kişilerde ağırlık döngüsü farklı olmaktadır. Kilo kaybında diyetle birlikte egzersizin oldukça faydası bulunur. Kilo kontrolü kolaylaşır ve daha çabuk kilo verebilirsiniz.

Yo Yo Sendromunun Nedenleri

Kilo vermek için hızlı kilo vermek için yapılan bireye ait olmayan alışkanlıkların olması nedeni ile yo yo sendromu görülebilir. Yo yo sendromuna neden olan bazı etkenler şunlardır;

  • Bilinçsiz şekilde zayıflama ve ilaç kullanma
  • Hazır diyetler
  • Psikolojik değişimler
  • Kilo verme uğruna kişiye uygun olmayan diyetlere devam etmek
  • Sık diyet yapmak
  • Kalorisi düşük diyetler sonrası yeme ataklarının olması

Yo yo Sendromunda Kimler Risk Altındadır?

Kilo alma sorunu olan erkek ve kadın yo yo sendromu riski altındadır kilo verememe sürekli diyeti bozma ve yeme ataklarına girme nedeni ile kilo verme yerine daha fazla kilo almaları bu riski ortaya çıkarmaktadır. Erkeklerin fiziksel aktiviteleri kadınlara oranla daha fazla yo yo sendromuna yakalanma riskleri azdır.

Yorum yapın