Yoda’nın Bize Öğrettiği 7 Hayat Dersi Nedir?

Star Wars, tüm dünyada geniş bir hayran kitlesine sahip unutulmaz bir seridir. Serinin tüm kahramanları birbirinden ünlü ama söz konusu bilgelik olduğunda efsane serinin en akılda kalan en unutulmaz karakterlerinden biri Yoda Usta. 900 yıldır Jedi şövalyesi yetiştiren çılgın Yoda Usta, bilgeliği ve felsefeyi harmanlayarak tüm dünyaya ilham veriyor. Hem normal hayatınızda hem de iş hayatınızda size yardımcı olacak Joda Ustanın insanlara ilham veren 7 hayat dersi.

1.Konuşabiliyor Olman, Akıllı Biri Olduğun Anlamına Gelmez.

Konuşabilme yeteneği tüm insan oğlunda olan bir özelliktir. Bu özellik seni akıllı yapmaz. Akıllı olmanın en önemli özelliği düşüncelerini nasıl ifade edebildiğindir. Yani ne kadar konuştuğun değil ne kadar doğru ifade ettiğin önemlidir.

2.Sadece Cesur Ol ve Asla Geçmişe Bakma, Asla!

Geçmişe takılı kalırsan geleceği göremezsin. Yaptığın hataları unutmalısın. Elbette geçmişten ders çıkarıp ileride yapacağın hatalara karşı önlem almalısın. Ama bunu geçmişe takılı kalmadan yapmalısın. Cesur olup geleceğe bakarak ilerlemek zorundasın. Unutma tarih yalnızca cesur insanları yazar.

3.Sabırlı Olmak Zorundasın

Sabır, her şeyin anahtarıdır. Atalarımız da sabırlı olmanın önemini sözleri ile anlatmakta. Sabırlı olmak, yetişkin olmak için gerekli bir özelliktir.

4.Gözlerin Seni Yanıltabilir, Onlara Güvenme.

Yaşama dair algılanması gerekenlerin, görüntüden ibaret olmaması gerektiğini söylüyor. Hislerini dinle. Onlar seni hiçbir zaman yanıltmaz.

5.Kaybetmekten Korktuğun Her Şeyi Feda Edebilmeyi Öğrenmelisin.

Korkular, insan zihninin en büyük engelidir. İnsana akıl almaz şeyler yaptıracak kadar tehlikelidir. Hayatımızın kontrolünü korkularımızın eline verdiğimiz sürece iyi bir yaşam sürmek imkansızdır. Bu yüzden korkularımızın üstüne giderek başarıyı yakalamalıyız.

6.Bugüne Kadar Öğrendiklerini Unutmalısın.

Bildiklerini unutup, alışkanlıklarından vazgeç. Farklı ve değişik fikirler geliştir. Bunları uygula.

7.İnanınca Her Şey Mümkündür.

Bir şeye inanmak başarmanın yarısıdır. İnandığımız sürece o şeyin gerçekleşme ihtimali artar. İnancınızı kaybetmeyin.

Yorum yapın