Yoga Nasıl Yapılır?

Yazımızın bu kısmında sizlere öncelikle yoga hakkında bilgi vermek isterim. Yoga modern ve teknoloji dünyasında iç huzurumuzu bulmak ve kendimizi rahatlamak için yaptığımız meditasyon diyebiliriz. İnsanlar yaşam şartlarının altında ezildikçe kendine bir çıkar yol aramaya başlarlar ve bu yüzden fiziksel çöküntüsünü, ruhsal bunalımlarını, psikolojik sorunlarını üzerinden atmak için bir rahatlamaya ihtiyaç duyarlar. Tam da bu mutluluk ve rahatlama arayışında yoga ile çözüme gidebiliriz.

Ne yazık ki özellikle gençlerimiz bu mutluluğu ararken uyuşturucu, alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıkları peşlerinde sürüklüyorlar. Yoganın asıl amacı da kendi iç huzurumuzu keşfedip rahatlamamızdır. Kökeni Hindistan’a dayanan bir felsefe yaşam biçimidir. Evde yalnızca sessizlik içerisinde odaklanarak ve beyninizi boşaltarak yapabileceğiniz bu felsefe sayesinde rahatlayıp hayatın asıl amacına ve bu dünyaya neden geldiğinizi anlamanıza yardımcı olan yoga sayesinde daha güçlü ve anlamlı bir insan olabilirsiniz. Şimdi sizlere yoga nasıl yapılır detaylıca anlatacağız.

Yoga Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yoga Nasıl Yapılır? Yoga yapmadan önce yapmanız ve öğrenmeniz gereken belli başlı durumlar söz konusudur. Bunların başından doğru nefes alma teknikleri ve bedenin duruş pozisyonudur. Bu doğru duruş pozisyonları ve nefes ile vücudunuza ve beyninize en doğru şekilde oksijeni dağıtmış olursunuz. Eski Hint alimlerinin nefes konusunda çok hassas oluşu bu felsefenin asıl ortaya çıkış şeklini de ortaya koyar. Doğru nefes sayesinde kişinin kalp ritmi düzene girer insanın yaşam kalitesi de artar. Kalp krizi riski de ortadan kalmış olur. Ki bu etken de bizlere yoganın kişinin sağlığını nasıl ortaya koyduğunun en büyük ispatıdır dersek hiç de yanlış olmaz. Sinir sisteminizi de düzene sokan yoga sayesinde depresyon ve panik atak gibi rahatsızlıkları da bir daha ortaya çıkmamak üzere rafa kaldırmış olursunuz.

Yoga yaparken beyninizi boşaltıp doğru bir dik duruş ile 10 dakika ile başlamak üzere meditasyon hareketine başlarsınız. Her duruş sonrası 15 dk yerde gevşeme hareketi yaparak vücudunuzu esnetirsiniz.

Yorum yapın