Youtube, Coronavirüs Hakkındaki Videoları Şeytanlaştırıyor Ve İçerik Oluşturucular Çıldırıyor

YouTube, coronavirüs hakkındaki videoları kötülüyor ve içerik oluşturucular çıldırıyor

Herkes şu anda yeni koronavirüs salgını hakkında konuşmak istiyor, ancak YouTuber’ların konudan kaçındığını duyabilirsiniz – eğer konu hakkında konuşurlarsa, reklamlarını kapatma riskiyle karşı karşıya kalırlar.

“Bugünün videosu için, En son sağlıkla ilgili haberlere doğrudan yorum yapmayacağım çünkü A, bir sağlık uzmanı değilim ve B, videomun şeytanlaştırılmasına ihtiyacım yok, “diyor Linus Tech Tips’in ev sahibi Linus Sebastian başlangıçta Bu dönemde yeni bir PC satın almayla ilgili son video.

YouTube geçmişte hassas konularla ilgili videoları şeytanlaştırdı. Şirketin reklamcılık yönergeleri, hassas konuların – genellikle “önceden planlanmış kötü amaçlı bir saldırının bir sonucu olarak” yaşam kaybı olan “yeni bir etkinlik – normalde reklam için uygun olmadığını belirtir. Bu videoların platformda kalmasına izin verilir; YouTube’un yerleşik reklam hizmetinden para kazanamazlar.

YouTube, koronavirüs salgınının artık hassas bir konu olarak kabul edildiğini söyledi. YouTube’daki ürün sorumlusu Tom Leung, yakın tarihli bir videoda, “Bu nedenle, bu konuya odaklanan tüm videolar bir sonraki duyuruya kadar şeytanlaştırılacak,” dedi. Politika, reklamverenleri korumak için var.

“A, ben bir sağlık uzmanı değilim ve B, videomun şeytanlaştırılmasına ihtiyacım yok.”

Yeni koronavirüs tipik kriterleri karşılar.

Virüs yayılmasından duyulan korkular, olayları iptal etmek veya ertelemek için Google I / O, Facebook’un F8 ve yıllık Oyun Geliştiricileri Konferansı gibi devasa teknoloji konferansları düzenleyen organizatörlere yol açtı. Disney’in tema parkları Asya genelinde kapandı ve daha fazla ofis çalışanlara evde kalmalarını söylüyor.

Sebastian, videolarının şeytanlaştırılmasıyla ilgilenen tek içerik oluşturucu değil. Popüler oyun kanalı Spawn Wave’i yöneten Jonathan Downey, Oyun Geliştiricileri Konferansı’nın kapatılmasıyla ilgili yeni bir video hazırladı. Videonun para kazanmasını sağlamak için “coronavirus” kelimesini kullanmaktan kaçınmaya çalıştı, ancak işe yaramadı. Nintendo Prime kanalını çalıştıran bir başka YouTube içerik oluşturucusu, virüse başvuran “iki veya üç” videonun vurulduğunu ve “bir keresinde Çin’de başlayan şeyi söyledim” diyerek eklediğini söyledi.

“CV gibi kısaltmalar yaptım, ama yine de uygunsuz olarak etiketleniyor,” dedi Downey. “GDC’nin iptal edilmesiyle ilgili bir videodaydı, bu yüzden belki de konuşulmakta olan koronavirüsten etkilenen olaylar da botlarını incelenmek üzere tetikleyebilir.”

Ama herkes şeytanlaştırılmaz. Haber kanalları genellikle reklamların kendileri sağladığı için oynatılan reklamlarla hassas konular hakkında videolar yayınlar.

Her iki içerik oluşturucu da, geliri farklı hayır kurumlarına bağışlamak amacıyla Las Vegas’ta 50’den fazla ölü ve para kazanmaya devam eden kitlesel bir çekim hakkında videolar yaptı. YouTube videoları şeytanlaştırdı, ancak Jimmy Kimmel Live gibi kanallardan konu hakkındaki videolardaki reklamlara izin vermeye devam etti. “CV gibi söylemek için kısaltmalar oluşturdum, ancak yine de uygunsuz olarak etiketleniyor.”

Olay, YouTube topluluğunu, birinci sınıf veya “beyaz listedeki” kanalların (kendi reklam fırsatlarını getiren kanallar) ve normal içerik oluşturucuların videolarının nasıl ele alındığı arasındaki fark olarak görmesine yol açtı. Şirket, Verge’ye, hangi tür videoların reklam yayınlanmasına izin verildiğini düzenleyen katı politikalar olduğunu ve politikaların önyargısız uygulandığını söyledi. Şirket ayrıca The Verge’e, bir içerik oluşturucunun kanalı hassas konuları ele almaya adanmışsa, yeni koronavirüs gibi hikayeler hakkında videolar hazırlarken para kazanabilmeleri gerektiğini söyledi.

YouTube reklamverenlerini arıyor. Şirket 2019’da sadece 15 milyar dolarlık reklam geliri elde etti ve bu reklamların yerleştirildiği reklamverenlerle çalışmak çok önemli. Ancak içerik oluşturucular, reklam gelirlerini kaybetme konusunda endişelenmek zorunda kalmadan, özellikle diğer ilgi alanlarıyla (oyun veya tema parkları gibi) ilgili olduğu için, koronavirüs salgını gibi konularla uğraşmak istiyorlar.

Yorum yapın