Youtube, Snapchat’in Özelliklerinden Birine Kavuşuyor

Her zaman söylendiği gibi, rekabet olmazsa gelişim sağlanamıyor. Tekel konumda olan firmalar, üzerlerinde bir baskı olmadığı için yenilik yapmaya pek yanaşmıyor. Teknoloji devleri için de bu durum aynı şekilde gelişiyor. Bir teknoloji şirketi herhangi bir alanda yenilik yaptığında diğerleri de bu yeni trendi takip ediyor. Dolayısıyla yapılan her bir yenilik, teknoloji dünyasında büyük değişimlere sebep oluyor.

Son yıllarda yeniliklerden ilham alma (!) konusunda bazı teknoloji şirketi öne çıkıyor. Son yıllarda Instagram’ın Snapchat özelliklerini kopyaladığına şahit olmuştuk. Filtreleri kopyalayan Instagram, hikaye özelliğini de Snapchat’ten getirmişti. Instagram’ın kitlesinin daha büyük olması, zaman içerisinde Snapchat’in gerilere düşmesine ve Instagram’ın popülerliğine popülerlik katmasına vesile olmuştu. Görünüşe bakılırsa Snapchat’in özelliklerini kopyalama furyasına YouTube da dahil oluyor.

YouTube geçtiğimiz yıl “hikayeler” özelliğini tanıtmış ve kullanıcılarının hikayeleri kullanmasına imkan tanımıştı. Facebook, Instagram ve Snapchat başta olmak üzere birçok platformda karşımıza çıkan hikayeler, böylece YouTube’daki yerini almıştı. Şimdi ise YouTube, bu özelliğini geliştirerek daha fazla kullanıcının dikkatini çekmeye hazırlanıyor.

Youtube’un Hikayeler Özelliğine Artırılmış Gerçeklik Destekli Filtre Dopingi

Belirtilenlere göre YouTube’un hikayelerine filtre özelliği geliyor. Ancak bu filtre özelliği, çoğu platformda olduğu gibi yalnızca basit bir filtreden ibaret olmayacak gibi görünüyor. YouTube, bu özelliğin dikkat çekici olması için artırılmış gerçeklik gözlüğünü kullanmaya hazırlanıyor. ARCore isimli teknolojiden ve makine öğrenmesinden faydalanılarak geliştirildiği söylenen özelliğin bu sayede derinlik sensörü bulunmayan cihazlarda da başarılı filtreler oluşturabileceği ifade ediliyor. YouTube tarafından gelen açıklamada, makine öğrenmesi aracılığıyla sağlanan bilgiler aracılığıyla tek kamera ile derinlik algılamasının yapılmasının mümkün olduğu belirtiliyor. Bu teknolojilerin kullanımıyla birlikte gerçek zamanlı artırılmış gerçeklik efektlerinin yapılabildiği ifade ediliyor.

YouTube’un hikayeler özelliği henüz çok fazla kişi tarafından kullanılamıyor. Şimdilik sadece kısıtlı kullanıcı tarafından kullanılabilen özelliği siz de kullanmak istiyorsanız 10 binden fazla takipçiye sahip olmanız gerekiyor. Yeni gelecek olan filtrelerin ne zaman kullanıma sunulacağı bilinmiyor. Fakat YouTube’un konu hakkında resmi açıklamalarının yayınlandığı göz önünde bulundurulursa, içerik geliştiricilerin çok uzun süre beklemesine gerek kalmayacak gibi görünüyor.

Yorum yapın