Youtube Videolardan Oluşan Video Sitesinde Adsense Yayınlamak

Youtube videoları ekli olan web sitesine adsense reklamı koymak adsense kurallarına aykırı mı, siteye adsense eklesem kural ihlali yapmış olur muyum?

Google adsense ile ilgili yukarıdaki soruları video sitesi olan her webmaster kendine sorma gereği hisseder.Youtube kanalımdaki videolardan oluşan websitesi kursam bu siteye adsense reklamları koyabilir miyim, video sitemdeki videolar telif hakkına girer mi, youtube’den alıp kendi websiteme eklediğim videoların sahibi beni adsenseye şikayet eder mi gibi birçok soru video sitesi sahiplerinin kafasına takılan konulardır.

Mantıken düşündüğümüz zaman Google kendisi de Youtube sitesinde adsense reklamı yayınlamaktadır, yayınlaması gayet doğal çünkü Youtube Google’nin zaten kendi sitesi o yayınlamayacak da kim yayınlayacak dediğinizi duyar gibiyim. Peki bizler, sizler normal kurallara uyan bir video sitesinde neden adsense reklamı yayınlamayalım ki?.

Gelelim yukarıdaki soruların cevabına; Youtube videolarından oluşturduğumuz video sitesinde adsense reklamları yayınlayabiliriz, ta ki kurallara aykırı bir davranışta bulunmayalım. Nedir bu kurallar? Video öncesi ve video içi reklamlara Youtube’nin kendi sitesindeki videolarda izin verilse de biz kendi sitemizdeki videolara video öncesi ve video içi reklam eklemeyeceğiz. Şimdi diyeceksiniz videolarda zaten video içi reklamlar var, evet videonun gerçek sahiplerinin Youtube’deki videolarına Youtube yoluyla eklemiş oldukları reklamlar video içerisinde yayınlanmakta. Bu reklamlar herhangi bir sorun teşkil etmez bırakın yayınlansın.

Diğer bir soru Youtube’den alıp siteme eklediğim videoların sahipleri telif hakkından dolayı şikayette bulunursa adsense hesabım banlanır mı? Şahsen biz böyle bir şikayetin olabileceğini tahmin etmiyoruz aksine o videoların sahibi sizlerin sayesinde hem tıklama bazında hem de gösterim bazında daha çok gelir sağlayacaklardır. Durum böyle olunca da kaz gelecek yerden tavuk esirgemek saçmalık olur.

Yine önemli bir soru: Youtube’de diğer kullanıcıların kanalından video indirip kendi kanalıma yüklesem Youtube barındırma hesabım riske girer mi, Youtube’ye bağlı adsense hesabım kapanır mı? Hayır kesinlikle ne Youtube ne de Youtu’be hesabınıza bağlı adsense hesabınız kapanmaz. Sadece bu şekil yüklediğiniz videolara adsense reklamı ekleyemezsiniz, bakın video sitenize demiyorum sadece videolara adsense ekleyemezsiniz diyorum buna dikkat. En fazla olacağı video sahibi kendi videosu hakkında hak talebinde bulunur ve videolarda video sahibinin kendi reklamları yayınlanır. sizler buna itiraz etmeyeceğiniz için de hesaplarınız bu durumdan etkilenmez. Aksine sizlerin sayesinde video sahibinin reklam ve gösterim bazlı adsense geliri artar. Deneyip sonucu görebilirsiniz.

Yorum yapın