Youtube’da Reklam Nasıl Verilir?

Youtube, dünya üzerinde birçok insanın kullanmakta olduğu bir video paylaşım platformudur. Kullanımı son derece kolay olmakla beraber insanlar hem video paylaşabilir hem de izleyebilirler. Bu alanlarda reklam vermek hem uygun fiyatlı hem de daha avantajlıdır. Gün içinde bu platformu kullanan kişi sayısı milyonları geçmektedir. Bu sebeple verilen herhangi bir reklam yüksek geri dönüşler alır. Peki, Youtube üzerinden reklam nasıl verilir? Youtube reklam verme işlemleri oldukça kolaydır. Bu aşamada hangi reklam türünü tercih edeceğiniz önemli olmaktadır. Bu reklam türlerini sizler için sıralayalım;

  • Atlanabilir yani belirli bir süre sonra geçilen reklamlar
  • Atlanmaz kısa reklamlar. Bu reklamlar genellikle yedi ve on saniye arasında değişiklik gösterir
  • Yayın içi reklamlar
  • Masthead reklam türleri

Youtube Videoya Reklam Ekleme

Youtube üzerinden reklam yapmak için özellikle işletmelerin en çok tercih ettiği tür atlanabilir reklamlardır. Bunların izlenmesi ve tıklanmasına göre ödeme yapılmaktadır. Reklamlar video içerisinde istenilen her an izlenebilir. Yayınlanan reklamın en az otuz saniye izlenmesi durumunda ödeme yapmanız gerekecektir. Bir diğer reklam türü ise atlamaz reklamlardır. Bunlar kısa videolar olmakla beraber otomatik olarak sonlanır.

Özellikle reklamın sonunda önemli bir mesaj verecekseniz bu türü tercih etmeniz önerilen bir durumdur. En büyük dezavantajı gösterim başına ücret ödenmesi gerekmektedir. Bir diğer önemli tür ise yayın içi reklamlardır. Videonun tam ortasında bu reklamlar kullanıcının ekranına gelir altı saniye gibi bir süreyi kapsamaktadır. Masthead reklam türü ise, pazarlama ve satış işlemlerinde kullanılmaktadır.

Youtube Videosuna Reklam Vermek

Youtube üzerinden verilecek reklamın öncelikle hedef kitleye ulaşması amaçlanmaktadır. Özellikle işletmeler sorunsuz bir şekilde reklam vererek daha çok müşteriye ulaşmayı amaçlamaktadır. Youtube reklam vermenin avantajları oldukça büyüktür. Genel olarak zorlanmadan ve yüksek meblağlar harcamadan hedef kitlenize ulaşmanız sağlanmaktadır. Bu reklamları yaparken hedef kitlenizin yaş aralığını, cinsiyetini ve yaşadıkları bölgeyi ayarlamalısınız. Bu sayede istediğiniz geri dönüşü almış olacaksınız.

Youtube Reklam Verme İşlem Basamakları

Youtube, Google’nin bir kuruluşudur. Bu sebeple öncelikle Google ADS hesabı açılmalıdır. Bu aşamadan sonra şu adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

  • Hazırlanan video Youtube kanlına eklenmelidir.
  • ADS hesabında oturum açtıktan sonra üst köşede yer alan “+” bölmesine girilmeli ve “Yeni kampanya” sekmesine tıklanmalıdır.
  • Karşınıza çıkan hedef kılavuzundan isterseniz seçim yapabilir isterseniz de direk ilerleyebilirsiniz. Daha sonra ise karşınıza videoların türleri çıkacaktır. Buradan yapacağınız reklamı kolaylıkla seçebilirsiniz.
  • Videonuz için hedef kitleyi seçme ekranı karşınıza çıkacaktır. Bununla beraber gösterim sayılarını düzenleyeceğiniz ve aynı zamanda bütçe planlaması yapabileceğiniz bu bölme, reklamın ne kadar kişiye ulaşacağını ayarlamanızı sağlar.
  • Videoya tıklayan kişilerin hangi URL‘ye yönlendirileceğini gelen bu sayfada göreceksiniz.
  • Reklamınızın son olarak ismini ekleyin. Daha sonra ise “Kaydet” bölümüne basmanız yeterlidir.

Tüm bu aşamaları doğru şekilde yerine getirdikten hemen sora uygunluk testlerini geçen videonuz yayın alınacaktır. ADS paneli üzerinden gösterim ve tıklanmaları kolayca takip edebilirsiniz.

Yorum yapın