Youtuber Nasıl Olunur?

Son yılların internet üzerinden en popüler olan aktiviteleri arasında yer alan Youtuberlık, eğlenceli olduğu kadar işini hakkıyla yaparak çektiği videolara iyi oranlarda izlenme alanlara normal şartlarda kazanması zor olan gelirler elde edilmesini sağlıyor. Peki, Youtuber nasıl olunur? Youtuberlar ne kadar kazanıyor? Merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarına, yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Youtuber Nasıl Olunur?

Dünyanın en popüler video paylaşım sitesi olan Youtube üzerinde kanal açarak hem popüler olmak ve hem de ciddi paralar kazanmak istiyorsanız, bir takım şartları yerine getirmeniz ve disiplinli bir şekilde çalışmanız gerekmektedir. Aşağıda Youtuber nasıl olunur? Sorunuza, detaylı yer verdik.

Kanal İsmi Bulma Ve Kanal İçeriğine Karar Verme

Her ne kadar internet üzerinde bu yazı gibi pek çok tavsiye yazısında kanal isminin önemine değinilmemiş olsa da, açacağınız kanalın sizi başarıya ulaştırması için atılacak ilk adımlardan birisi, iyi bir kanal ismi seçmektir. İnsanların ilgisini çekebilecek ve akılda kalıcı bir kanal ismi, oldukça önemlidir. Kanal isminin yanında ne tür videolar yayınlayacağınıza karar vererek uygun altyapıyı oluşturmakta, kanalı yayına sokarak video yayınlamak kadar önemlidir. Kanal isminizi seçip formatını belirledikten sonra, aşağıdaki adımlara geçebilirsiniz.

Kanal Oluşturma Ve Ayarlarını Yapma

Youtube üzerinde kanal oluşturmak için, gmail hesabınızın bulunması gerekmektedir. Video paylaşım ağı üzerinde kanal oluşturmak çok basit olup, dakikalar içerisinde kanalınızı açabilirsiniz. Kanalınızı oluşturduktan sonra yine isim kadar dikkat çekici profil ve kapak fotoğrafı bulmak, kanal açıklamasını düzgün bir dil ile yapmak ve insanlara size ulaşabilecekleri bir e-posta adresi vermek, yararlı bir seçim olacaktır.

Mümkünse kanalınıza özel logo yaptırarak hem kanal görsellerinde hem de video içeriklerinde, bu logoyu kullanarak profesyonel bir görüntü sergileyebilirsiniz. Kapak ve profil görsellerinin piksel kalitesine ise, kesinlikle önem verilmelidir.

Içeriklerin Hazırlanması

Formatınıza uygun bir şekilde ister bilgisayar ekran görüntüleriyle, isterseniz sokakta yapacağınız etkinliklerle videolar oluşturabilirsiniz. Videolarınızın ses ve görüntü kalitesinin, mutlaka çok net olduğundan emin olun. Amatör bir görüntü, insanları sizden uzaklaştıracak etkenlerdir.

Çektiğiniz videoları hemen yayınlamak yerine, bilgisayarınızda daha önceden altyapısını hazırladığınız için uygun programlarla düzenlemelerini yaparak son kez gözden geçirmek, hatalarınızı düzeltmenize yardımcı olacaktır. İçerik formatlarının kopya olmadan tamamen size özgün şeyler olması da, mükemmel sonuçlar almanızı sağlayacak başlıca etkenlerden birisidir.

Içeriklerin Yayınlanması

İçeriklerinizi oluşturmaya başladıktan sonra, kanalınızda hemen yayınlayabilirsiniz. Bir gün 10 içerik yayınlayıp 1 hafta hiç yayınlamamak yerine, kendinize kanalınızı rahat bir şekilde güncelleyecek zaman aralığı belirleyerek düzenli bir şekilde video yayınlamak kanalınızın daha hızlı büyümesine yardımcı olacak ve dolayısıyla sizin de, hızlı bir şekilde Youtuber olmasına imkân tanıyacaktır.

Kanalın hızlı büyümesi, daha fazla insana ulaşması ve daha fazla gelir elde edilmesi için mümkünse her gün en az bir video yayınlamak ideal iken, bu pek mümkün olmayabilir. Ancak haftada en az bir defada olsa kanalınızda içerik yayınlayarak, güncel tutmanızı tavsiye ederiz.

İçeriklerinizi hazırlarken ilgi çekici konulara değinmek ve başlıkları da yine insanların ilgisini çekip videoyu izlemeye teşvik edecek şekilde oluşturmak, Youtuber olmak için yapılması gerekenler arasında yer almaktadır.

Reklam Verin

Şayet popüler bir kanala sahip olmak ve normal şartlarda kazanmanıza pek imkân olmayan yüksek tutarlar kazanmak istiyorsanız, mutlaka reklam verin. Günümüzde marka olmuş tüm değerler, sermaye ve kazançlarının önemli bir kısmını reklamlara ayırmaktadır.

Videolarınızı Sosyal Medyada Paylaşın

Yayınladığınız videoları insanları rahatsız etmeyecek sıklıklarla sosyal medya da yayınlayarak, izlenme ve abone sayınızı gün geçtikçe artırabilirsiniz. Bu sayede kanalınızın bilinirliği artacak ve abone sayınız, daha fazla olacaktır.

Bonus

Başka yerde pek rastlayamayacağınız bir öneri sunarak, takipçilerimize önemli bir jest yapmış olalım. Youtube videolarının %90’ından fazlasının altında, video konusu ile ilgili detaylı açıklama bulunmamaktadır. Video konunuz hakkında videonun altına 200 kelime ve üzeri mantıklı açıklamalar yaparak insanların konuyla ilgili arayacağı kelimeler geçirmek, videonuzun arama motorlarında ve Youtube üzerinde zamanla daha fazla öne çıkmasını sağlayacaktır.

Youtube’dan Para Nasıl Para Kazanma Şartları

Youtube’dan para kazanmaya başlamak için, kanalınızın aşağıdaki şartları sağlıyor olması gerekmektedir.

  • Abone sayınızın, 1000 aboneye ulaşması gerekmektedir.
  • Videolarınızın toplamda, 4 bin saat izlenme şartı bulunmaktadır.
  • Video içeriğinizde, telif hakkı içeren materyaller bulunmamalıdır.

Youtuberlar Ne Kadar Kazanıyor? Youtuberların Aylık Kazançları

Youtuberların aylık kazançları, herkesçe fazla merak edilen konulardan birisidir. Bir Youtuberın aylık kazancı, farklı birçok etkene bağlı olarak değişmektedir. Popüler kanallara baktığımızda, aylık 10 bin ile 50 bin dolar arasında kazandıklarını söyleyebiliriz. Hatta Enes Batur Youtube kanalının, aylık 500 bin civarında kazandırdığı söylenmektedir.

Çocuklara yönelik oyun ve anlatım kanallarının da yine, aylık 30-40 bin TL kazandırdığı söylenmektedir. Kanalın kazancını etkileyen faktörler şunlardır.

  • Videolarınızın aylık alacağı izlenme sayısı
  • Videolarınızda çıkan reklamları veren reklam verenlerin, reklam birim başı ödemeyi kabul ettikleri ücret
  • Kanalınıza alacağınız özel tanıtım reklamları ve sponsorluk çalışmaları

Genel olarak kazancı etkileyen faktörler olarak bilinmektedir.

Özetle; Özgün ve ilgi çekici kaliteli videolar çekerek kanalınızda sıklıkla yayınlamak, sizin kısa sürede Youtuber olmanızı ve çok güzel paralar kazanmanızı sağlayabilir.

Yorum yapın