Yüksek Tansiyon Hipertansiyon Hastalığı’nın Nedenleri

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Dünya genelinde her dört kişiden birinde, ülkemizde ise her 3 kişiden birinde görülen yüksek tansiyon (hipertansiyon) sanıldığı kadar basit bir hastalık değildir. Gerek çevremizde, gerekse ailemizde hipertansiyon şikayetinden muzdarip onlarca insan bulunması sebebiyle, genel kanı yüksek tansiyonun basit bir rahatsızlık olduğu yönündedir. Ancak bu düşünce çok yanlıştır, zira yüksek tansiyon en tehlikeli ve sinsi hastalıklarda başı çekmektedir.

Görme bozukluğu, kalp hastalıkları, felç ve organ yetmezliğine kadar birçok sağlık problemine neden olan yüksek tansiyon hastalığının ardında yatan çok farklı sebepler vardır. Bu sebeplerin çok ve çeşitli olmasından dolayı, dünyada bu denli fazla insanın bu hastalığa yakalandığını söylemek yanlış olmayacaktır. Yüksek tansiyon hastalığına neden olan en önemli etkenleri şöyle sıralayabiliriz:

Yüksek Tansiyon Nedenleri

Aşırı Tuz Tüketimi:

Yüksek tansiyon hastalığının sebepleri arasında aşırı tuz tüketimi ilk sıralarda gelmektedir. Uzun süre aşırı tuz tüketimine maruz kalan vücudumuz buna bağlı olarak çeşitli negatif reaksiyonlar verir. Bu negatif reaksiyonlardan vücudumuzda en çok zararı gören ise dolaşım sistemimiz, yani damarlarımızdır. Aşırı tuz tüketimi damarlara zarar vermesinin yanısıra yüksek tansiyon hastalığına da yol açmaktadır. Günde 5 gramdan fazla tuz tüketen kişiler, ciddi şekilde yüksek tansiyona yakalanma riski ile karşı karşıya bulunuyorlar.

Obezite:

Birçok hastalığın altında yatan asıl sebep olan obezite, yüksek tansiyon konusunda da en ciddi etkenlerden biridir. Kalbimize binen yük kilomuzla birlikte artmaktadır. Aşırı kilo ve hareketsiz yaşam sonucu kan basıncımız yükselecek, bu da beraberinde yüksek tansiyon hastalığını getirecektir. Bu yükü hafifletmek için hareketsiz yaşamı terk etmeli ve sağlıklı gıdalarla beslenmeye dikkat ederek, ideal kilomuzu korumalıyız.

Yanlış Beslenme:

Sürekli karbonhidrat ağırlıklı ve yağ oranı yüksek gıdalarla beslenmek de vücudumuzdaki kan basıncını artıran en önemli etkenlerdendir. Bu tür besinlerin içeriği damarları sertleştirerek kan basıncının artmasına ve akabinde yüksek tansiyon hastalığının görülmesine neden oluyor. Sebze tüketimini artırarak, bol su içerek, kızarmış ve şeker oranı yüksek gıdalardan uzak durarak bu hastalığa yakalanma riskini en aza indirebiliriz.

Genetiksel Kalıtım:

Beslenmenize çok dikkat etseniz ve ideal kilonuzu korusanız bile sizde yüksek tansiyon Hipertansiyon olma ihtimali ne yazık ki hala vardır. Ailenizden birilerinde tansiyon varsa bu sizde de olabileceği anlamına gelir. Ailesinde yüksek tansiyon Hipertansiyonşikayeti olan kişilerde olmayanlara göre bu hastalığın görülme riski 5 kat daha fazladır. Yani ailenizde yüksek tansiyon Hipertansiyon hastası varsa bu hastalığa yakalanmamak için çok daha dikkatli olmanız gerekiyor.

Zararlı Alışkanlıklar:

Sigara ve alkol dolaylı yoldan da olsa yüksek tansiyona neden olan etkenler arasındadır. Sigara tüketimi uzun vadede damarlara ve kalbe zarar vererek bu hastalığa neden olurken, alkol de kandaki yağ oranını artıran bir madde olduğu için kalbimizi yoracak bu da hastalığın gelişmesinde büyük rol oynayacaktır.

Tüm bu bilgiler ekseninde şunu görmekteyiz ki, önceden alınacak önlemler ile yüksek tansiyon Hipertansiyon riski en aza indirilebilir. Burada bize düşen görev ise, hareketli bir yaşam tarzını benimsemek, zararlı alışkanlıklardan kaçınmak, yediğimiz gıdalara dikkat etmek ve stresten olabildiğince uzak durmaktır. Şunu aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor ki her hastalık riski belirli önlemler ile en aza indirgenebilir.

Yorum yapın