Yumurta Diyeti Nasıl Yapılır?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Yumurtanın Altın Özelliği; Yumurta bildiğimiz üzere tok tutucu bir özelliğe sahip bol vitamin kaynağı bir gıdadır. Bizlerde bu tok tutucu özellikten yararlanarak, zayıflama imkânına sahibiz. Evet, yanlış duymadınız, yumurtanın bu özelliğinden, zayıflamak için yararlanabiliriz. Tabi, yumurta alerjimiz, olmama şartı ile bu diyeti uygulamamız, mümkün. Aksi takdirde kendi sağlığımıza savaş açmış oluruz. Yumurta diyeti olur mu? Yumurta zayıflatır mı? Yumurtanın tok tutma özelliğinin, zayıflamaya ne gibi bir etkisi vardır? Eminim ki hemen hemen birçoğunuz, bu soruları daha önceden duymuşsunuzdur.

Diyet, denilince fazlasıyla tartışılan bu sorular, aslında yanlış yapılan yumurta diyetlerinin bir sonucu. Peki, doğrusu nasıl olur? İşte bugün bu yüzden siz okuyucularımız için yumurta diyetini ele aldım ve yine sizler içinde anlatıma sunacağım. O halde gelin anlatıma “Yumurta diyeti nedir ve nasıl yapılır?” ilk ondan başlayalım.

Yumurta Diyeti Nasıl Yapılır?

Yumurta diyetini yaparken ardı arda iki hafta uygulamanız, dikkate almanız geren önemli bir durumdur. Ayrıca iki hafta sonra sağlıklı ve düzenli beslenmeye yine devam etmelisiniz. Ama yumurta diyeti yaparak değil. Yumurta diyeti ardı arda iki hafta süresince, uygulanmalıdır. Bu süre zaafında gerçekten diyetin tüm gerekçelerini harfi harfine uygularsanız, yaklaşık 7-8 kilo vereceğinizin, garantisini verebilirim. O halde yumurta diyetinin uygulanışının anlatımına başlayalım.

Yumurta Diyetinin İlk Günü

Yumurta diyetinin ilk günü, iki hafta her sabah için aynı şekilde yapmanız gerekenler tercihe bağlı bir veya iki adet haşlanmış yumurta, bir tane greyfurt, bir fincan çay ya da kahve şeklinde kahvaltınızı yapabilirsiniz. Ancak çay ve kahve şekersiz olma şartıyla. Öğle öğününde ise yine bir ya da iki katı haşlanmış yumurta ve bir adet greyfurt tüketmeniz, gerekiyor. Akşam öğününde de bir dilim kızarmış buğday ekmeği, bir greyfurt, karışık bir salata, yine 1-2 tane haşlanmış yumurta ve bir fincan çay veya kahve ile öğününüzü, sonlandırabilirsiniz.

NOT: Yumurta diyetinin kahvaltısı, diğer öğünler gibi farlılık göstermeksizin, iki hafta boyu süren her sabah için aynı şekilde uygulanmalıdır.

Yumurta Diyetinin İkinci Günü

Yumurta diyetin ikinci günü, kahvaltı aynı. Öğle öğünü de ise bir adet domates, 1-2 adet haşlanmış yumurta ve şekersiz bir Türk kahvesi ile öğününüzü tamamlayabilirsiniz. Akşam yemeğinde ise bir parça ızgara biftek, 5-6 adet zeytin, birer tanede domates ve salata tüketebilirsiniz. Ancak salatanın kabuğunu soymayı unutmayın. Eğer isterseniz, bu öğünde dilediğiniz kadar marulda tüketebilirsiniz.

Yumurta Diyetinin Üçüncü Günü

Kahvaltının tüm öğünlerde aynı olduğunu, bir önceki notumuzda da belirtmiştik değil mi? Yumurta diyetinin üçüncü günü öğle öğününde tüketilmesi gereken yiyecekler; bir fincan sade Türk kahvesi, bir tabak haşlanmış ıspanak ve 1-2 adet haşlanmış yumurta ile öğle öğününüzü yapabilirsiniz. Akşam yemeğinde ise 1 fincan şekersiz çay, bir kâseye yakın haşlanmış kereviz, birer tane domates ile kabuğu soyulmuş salatalık ve 1-2 adet ızgara kuzu pirzola ile üçüncü gün akşam yemeği ile yumurta diyetinizi sonlandırabilirsiniz.

Yumurta Diyetinin Dördüncü Günü

Yumurta diyetinin dördüncü gününde, öğle yemeği olarak; 1 adet greyfurt, 1 adet kabuğu soyulmuş salatalık ve 1-2 adet haşlanmış yumurta, tüketmeniz gerekiyor. Akşam öğününde ise bir tabaktan az eksik haşlanmış lahana 1 dilim beyaz peynir, 1 dilim tam buğday ekmeği ve 1-2 adet katı haşlanmış yumurta, tüketmelisiniz.

Yumurta Diyetinin Beşinci Günü

Diyetin beşinci günündeki öğle yemeğinde; bir tabaktan az haşlanmış ıspanak, 1 fincan Türk kahvesi ve 1-2 adet katı haşlanmış yumurta, tüketebilirsiniz. Akşam öğününde ise 1 dilim tam buğday ekmeği, 1 adet greyfurt ve balıklı salata ile beşinci gün yumurta diyetinizi, yapabilirsiniz.

Yumurta Diyetinin Altıncı Günü

Yumurta diyetinin altıncı günündeki öğle öğününüzde sadece büyük bir tabakla mevsim salatası, tüketebilirsiniz. Akşam yemeğinde ise birer adet kabuğu soyulmuş salata ve domates, bir tabaktan az eksik haşlanmış kereviz, bir fincan Türk kahvesi ve 2 parça kadar ızgara biftek, ile günü sonlandırabilirsiniz.

Yumurta Diyetinin Yedinci Günü

Öğle yemeğinde küçük bir kâse ile haşlanmış lahana, 1 adet soyulmuş havuç, 1 adet greyfurt, derisi alınmış az bir parça tavuk ve şekersiz Türk kahvesi ile öğle öğününüzü, tamamlayabilirsiniz. Akşam yemeğinde ise 1 adet domates, 1 adet greyfurt, 1 adet jambon tavuk ve bir fincan şekersiz çay ile haftalık diyetinizi, yapabilirsiniz.

DİKKAT: Dikkatinizi çekerim, diyetin adi her ne kadar yumurta diyeti olsa da tüm vitaminlerden alabilmek için her öğünde farklı yiyecekler, var. Yalnız yumurta ile yapılan diyetler, sağlığınız için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu sebepten bu diyet listesi, içerisinde tüm gıdalara yer verdik ve doğru uygulandığınız sürece, mutlaka farkı göreceksinizdir.

NOT: Kahvaltı tüm öğünlerde aynı yapılmalıdır ve bu yedi günlük liste aynı düzenle ikinci hafta içinde geçerlidir. Tam iki hafta bu diyet eksiksiz uygulanmalı ve bolca su tüketimi yapılmalıdır.

Yorum yapın