Yumurta Kabuğundan Nasıl Faydalanılır?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Kahvaltıda mutlaka 1 tane haşlanmış yumurta tüketilmesi gerektiği uzmanlar tarafından önerilmektedir. Yumurtanın faydaları saymakla bitmiyor değil mi bu yazımda sizlere yumurtanın kabuğundan neler yapılır kısaca sizlere anlatacağım bu yazıyı okuduktan sonra yumurta kabuklarını çöp yerine bir poşette biriktirerek kullanacaksınız.

Bakalım Yumurta Kabuğundan Neler Yapılır?

Yumurta kabuğundan gübre: İçeriğinde zengin minareleri barındıran yumurta kabuğunu gübre olarak kullanmak mümkün nasıl mı? kalsiyum, fosfor, magnezyum ve potasyum içerdiği için bitkiler için oldukça yararlı olmakla gübre görevini yapar. Evinizde çiçek veya bahçeniz varsa kesinlikle kabukları biriktirin ve biriktirmiş olduğunuz kabukları ezerek gübre olarak kullanabilirsiniz.

Yumurta kabuklarını kırmadan içine tohum ekilebilecek şekilde çıkartarak içine tohum ekebilirsiniz ektiğiniz bu tohumları kalsiyumla beslemiş olursunuz.

Güvercin ve tavuk besleyenler için besleyicidir nasıl mı ? iyice ezdiğiniz yumurta kabuklarında kalsiyum olduğu için ezmiş olduğunuz kabukları beslemiş olduğunuz güvercin ve tavuk gibi hayvanlarınıza yem olarak yedirdiğinizde hem kalsiyumla beslemiş hem de yapacak oldukları yumurta için oldukça faydalıdır bildiğiniz gibi yumurtlayan hayvanların içinde yumurta kabuklarının oluşmasına yardımcı olur.

Evinizde çiçek gibi bitkiler besliyorsanız ve bitkilere haşereler dadanıyorsa mutlaka yumurta kabuğundan faydalanın. Saksıya ezmiş olduğunuz yumurta kabuklarını dökerek haşerelerden yani çiçek diplerinde oluşan böceklerden bitkilerinizi korumuş olursunuz.

Mutfakta bulaşıklarınızı yıkamaya ve inatçı lekeleri çıkarmak içinde yumurta kabuğu kullana bilirsiniz nasıl mı?

Tencerelerinizdeki lekeleri nasıl çıkaracağım diye düşünmeyin sabunlu suyun içine yumurta kabuğu ekleyin ve iyice ovalayın göreceksiniz inatçı lekeleri ve yağların nasıl ortadan kaybolduğunu.

Yumurta kabuğundan mumluk yapımı: Evet yumurta kabuğundan mum yapılır mı diyeceksiniz tabi yapılmaz fakat mumluk yapılır nasıl mı? çiğ yumurta kabuğunu hafifçe çatlatın içini boşaltın ve sonra mumluk yapacağınız şekli verin ister içine mum koyup şamdan olarak kullanın isterseniz de mumu bir cezveye koyarak üzerine de biraz su ilave ederek eriterek mum olarak kullanın fakat bunun için mum fitiline ihtiyacınız olacaktır. İşte gördüğünüz gibi yumurta kabuğundan bir çok şey yapabilirsiniz bu yazımı okuduktan sonra kabukları çöp yerine saklayacağınızdan eminim.

Yorum yapın