Yumurtası Alınan Hamile Kalabilir Mi?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Bazı hastalıklar kadınlarda rahmin sağ ve sol kısmında bulunan yumurtalıkların veya tüplerin alınmasını gerektirebilir. Hastalığın durumuna ve seyrine göre biri ya da ikisi birden alınabilmektedir. Gebeliğin oluşması için yumurtalığın biri kalmalıdır.

Yumurtalığının biri alınan kadın infertiliteye sebep olan başka bir durum söz konusu değilse gebe kalabilir. Yumurtalığın alınması bazı durumlarda hormonal düzensizliklere ve menopoza neden olabilmektedir. Ancak yaşı henüz genç olan kadınlarda bu ihtimal oldukça zayıftır.

Yumurtalığının İkisi de alınan kadınlarda gebelik şansı maalesef kalmamıştır. Tüplerden biri alınan kadınlarda normal yollarla gebelik şansı mevcuttur. Düzenli izlemlerle ve gebeliği engelleyecek yaş faktörü, hastalık gibi nedenler de yoksa gebelik mümkün olabilir.

Her iki tüpü de alınan kadınların, yumurtalıkları da alınmamışsa tüp bebek yöntemiyle hamile kalmaları mümkündür. Tıpkı kısırlık nedeniyle tüp bebek yöntemine başvuranlar gibi tüpleri alınan kadınlar da genel jinekolojik ve gebeliği etkileyecek faktörler açısından incelenir. Gebeliği engelleyecek farklı bir hastalık tespit edilmezse tüp bebek tedavisine başlanır.

Yorum yapın