Yunus Emre’nin Türbesi Nerededir?

Yunus Emre türbesinin nerde olduğu kesin olarak bilinmemekte bir çok yer gösterilmekte bu yerlerin için de Karaman daha ağır basmakta çünkü Evliya Çelebi seyahatnamesinde Yunus Emre’nin mezarı hakkında bahsetmektedir.

Eskiden kayıt ve arşivleme işlemi yapılmadığı için bazı büyük zatların mezarları da belli değildir. Yunus Emre’yi tanımayan neredeyse yoktur kendisi şair ve erendir türbesi kesin olarak bilinmemektedir kabri bir çok yerde işaret edilir fakat kesin olarak nerde olduğu bilinmez. Kabri nerde olursa olsun bizim kalbimizde yeri büyüktür. Tahminlere göre bu iller; Eskişehir’in Mihalıççık ilçesine bağlı Sarıköy, Karaman’da Yunus Emre Camii avlusu, Bursa; Aksaray ile Kırşehir arası, Manisa; Kula ile Salihli arasında Emre Sultan köyü, Erzurum, Duzcu köyü, Ordu’nun Ünye ilçesi, Isparta’nın Gönen ilçesi, Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesi, Sivas yakınında bir yol üstü, Tokat’ın Niksar ilçesinde kabri olduğu söylenmekte.

Yunus Emre’nin türbesinin kesin olarak nerde olduğu bilinmemekte fakat Evliya Çelebi Yunus Emre’nin Karamanda yattığına dair seyahatnamesinde; “Kirişçi Baba Camiinde Yunus Emre Hazretleri merkad’i (mezarı) bulunmaktadır. Anın Türkice tasavvufane ebyat-ı eş’arı, ilahiyatı meşhur-ı afaktır.” Evliya Çelebi seyahatnamesinde bu şekilde bahsetmiştir yani bu demektir ki Karaman bu seçenekler arasında en ağır basanıdır. Aslında türbenin nerde olduğu önemli değildir önemli olan Yunus Emre gibi bir insanın izinde gitmektir O evliya bir zattı.

Yorum yapın